varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 12 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 12, innedel
Fujitsu Comfort Design 125,4 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har maks varmeeffekt 6,7 kW ved +7 °C, mot 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort Design 12 ned til −20 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 21 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 12 fra Fujitsu i serien Comfort Design og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra Samsung i serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort Design 12 har en maks varmeeffekt på 5,4 kW, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en maks varmeeffekt på 6,7 kW, som utgjør en forskjell på 1,3 kW. Siden pumpene har ulik kapasitet, passer de til ulike varmebehov. Boligens størrelse og isolasjon bør avgjøre hvilken effektklasse du trenger før du vurderer øvrige spesifikasjoner.

Når det gjelder effektivitet gjennom en fyringssesong, måles dette i sesongvarmefaktoren SCOP. Tallet viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker. Her oppnår Fujitsu Comfort Design 12 en SCOP på 5,1 og havner i energiklasse A+++ for varme. Til sammenligning har Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 en SCOP på 4,8 og energiklasse A++, en forskjell i sesongvarmefaktor på 0,3. For drift i streng vinterkulde er modellene spesifisert forskjellig. Fujitsu har garantert drift ned til −20 °C, mens Samsung garanterer drift ned til −30 °C. Det er en forskjell på 10 °C i laveste utetemperatur.

Lydnivået innendørs oppgis i desibel, dB(A), og gjelder ved laveste viftetrinn. Her har Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 et laveste lydnivå på 17 dB(A), mens Fujitsu Comfort Design 12 er oppgitt til 21 dB(A), en forskjell på 4 dB(A). Begge modellene bruker kuldemediet R32, har innebygd Wi-Fi, og deler energiklasse A+++ for kjøling. Fysisk skiller innedelene seg noe i form. Fujitsus innedel måler 270 × 798 × 240 mm, mens Samsungs innedel måler 299 × 889 × 215 mm.

Produsentene har oppgitt noen ulike tekniske detaljer. For Fujitsu Comfort Design 12 er det oppgitt en varmeeffekt ved −15 °C på 3,4 kW, samt en sesongkuldefaktor for kjøling (SEER) på 8,7. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir produsenten en SCOP for kaldt klima på 3,8, en vekt på innedelen på 9,8 kg, samt utedelens mål på 548 × 790 × 285 mm og utedelens vekt på 31,9 kg.

Hva du bør legge mest vekt på, henger sammen med behovene i boligen din. Trenger du høyest varmeeffekt ved mildere vær og driftssikkerhet ned mot streng kulde, skiller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 seg ut med en maks varmeeffekt på 6,7 kW, garantert drift ned til −30 °C og et laveste lydnivå inne på 17 dB(A). Prioriterer du derimot høyest mulig sesongeffektivitet, skiller Fujitsu Comfort Design 12 seg ut med en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for oppvarming.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 12Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,4 kW6,7 kW1,3 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,80,3
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste21 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)4 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−20 °C−30 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort Design 12 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C og SEER.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.