varmepumpeguru.no

Samsung Nordic Airise Premium S2 9 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Samsung Nordic Airise Premium S2 9, innedel
Samsung Nordic Airise Premium S2 96,8 kW · SCOP 5,1Bilde: Samsung Electronics
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Samsung Nordic Airise Premium S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 6,8 kW for Samsung Nordic Airise Premium S2 9 og 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.
Hvilken bruker minst strøm, Samsung Nordic Airise Premium S2 9 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Samsung Nordic Airise Premium S2 9 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −30 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Begge innedelene er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Samsung Nordic Airise Premium S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er to luft–luft-varmepumper fra samme produsent. Den første tilhører serien Nordic Airise Premium S2, mens den andre inngår i Samsung Nordic-serien. Begge modellene er i samme størrelsesklasse. De har en maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader ute på henholdsvis 6,8 kW og 6,7 kW, noe som utgjør en forskjell på 0,1 kW.

Når det gjelder oppvarming og årsvarmefaktor, skiller modellene seg fra hverandre. SCOP forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. For Samsung Nordic Airise Premium S2 9 er SCOP oppgitt til 5,1, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8. Det gir en forskjell på 0,3 i favør av Airise-modellen, som også er plassert i energiklasse A+++ for varme mot A++ for Comfort-modellen. For kaldt klima, som ligger tettere opp mot norske vintre, har Airise en SCOP på 4,0 og Comfort en SCOP på 3,8. Forskjellen her er 0,2. Begge modellene har en garantert drift ned til −30 °C.

Innedelens laveste lydnivå, som måles i desibel på laveste vifteturtall, er oppgitt til 17 dB(A) for begge varmepumpene. De benytter det vanlige kuldemediet R32, og begge enhetene har innebygd Wi-Fi. De ytre målene er også identiske. Innedelene måler 299 × 889 × 215 mm, mens utedelene måler 548 × 790 × 285 mm. Begge utedelene veier 31,9 kg. På innedelen skiller det 0,6 kg i vekt, der Samsung Nordic Airise Premium S2 9 veier 10,4 kg og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 veier 9,8 kg.

Enkelte verdier er bare oppgitt for den ene modellen. For Samsung Nordic Airise Premium S2 9 oppgir produsenten en nominell varmeeffekt på 3,2 kW, en COP på 4,74 samt et lydnivå for utedelen på 45 dB(A). På kjølesiden oppgir produsenten for denne modellen en nominell kjøleeffekt på 2,5 kW og en SEER på 9,5, som er sesongkuldefaktoren. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgis det derimot energiklasse A+++ for kjøling.

Hvilken modell som passer best, avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongvarmefaktor gjennom fyringssesongen og i kaldt klima, har Samsung Nordic Airise Premium S2 9 en fordel med sin SCOP på 5,1 mot 4,8, og 4,0 mot 3,8 i kaldt klima. Er derimot en litt lettere innedel viktig for monteringen, har Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 en vekt på 9,8 kg mot 10,4 kg, samtidig som begge modellene yter tilnærmet lik maksimal varmeeffekt og har samme garanterte driftstemperatur ned til −30 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Samsung Nordic Airise Premium S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapSamsung Nordic Airise Premium S2 9Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,8 kW6,7 kW0,1 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,80,3
SCOP, kaldt klima4,0 (gunstigst)3,80,2
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste17 dB(A)17 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C−30 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D299 × 889 × 215 mm299 × 889 × 215 mm
Innedel, vekt10,4 kg9,8 kg0,6 kg
Utedel H×B×D548 × 790 × 285 mm548 × 790 × 285 mm
Utedel, vekt31,9 kg31,9 kg

Bare Samsung Nordic Airise Premium S2 9 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; COP; nominell kjøleeffekt; SEER og lydnivå utedel.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Samsung Nordic Airise Premium S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Samsung Nordic Airise Premium S2 9
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.