Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 12 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12 og 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Comfort Design 12?
- Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Comfort Design 12 gir 3,4 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Comfort Design 12 har garantert drift ned til −20 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Fujitsu Comfort Design 12 er oppgitt til 21 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 12 er to luft–luft-varmepumper fra produsenten Fujitsu. De tilhører henholdsvis serien Comfort og Comfort Design. Med en oppgitt maksimal varmeeffekt på 5,3 kW for den ene og 5,4 kW for den andre, stiller disse to modellene i samme størrelsesklasse. Forskjellen i maksimal varmeeffekt er 0,1 kW. Begge er dimensjonert for å dekke et tilsvarende grunnleggende varmebehov i boligen.
Når det gjelder oppvarming over en fyringssesong, angis effektiviteten gjennom SCOP, altså sesongvarmefaktoren. Dette tallet forteller hvor mye varme du får igjen per kilowattime strøm som brukes gjennom fyringssesongen. Her har Fujitsu Comfort 12 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Comfort Design 12 er oppgitt med en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++, en forskjell på 0,5. I kaldt vær viser tallene også ulikheter. Ved −15 °C leverer Fujitsu Comfort 12 en varmeeffekt på 2,8 kW, mens Fujitsu Comfort Design 12 avgir 3,4 kW, noe som utgjør en forskjell på 0,6 kW. Den laveste utetemperaturen pumpene har garantert drift ned til er −15 °C for Fujitsu Comfort 12 og −20 °C for Fujitsu Comfort Design 12, en forskjell på 5 °C.
Ved kjøling om sommeren oppgis sesongkuldefaktoren SEER. Fujitsu Comfort 12 har en SEER på 7,7 og energiklasse A++ for kjøling, mot 8,7 og energiklasse A+++ for Fujitsu Comfort Design 12. Forskjellen i SEER er 1,0. Lydnivået måles i desibel, dB(A). På det laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Comfort 12 et lydnivå på 22 dB(A), mens Fujitsu Comfort Design 12 har et laveste lydnivå på 21 dB(A). Forskjellen er 1 dB(A). Begge modellene leveres med kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller også innedelene seg noe på målene: Fujitsu Comfort 12 måler 270 × 834 × 222 mm, mens Fujitsu Comfort Design 12 måler 270 × 798 × 240 mm.
Hvilken modell du bør legge mest vekt på, avhenger av prioriteringene dine og lokale forhold. Bor du i et område med streng vinterkulde, er det Fujitsu Comfort Design 12 som skiller seg ut med drift ned til −20 °C og en varmeeffekt på 3,4 kW ved −15 °C. Det samme gjelder dersom høyest mulig sesongeffektivitet er avgjørende, ettersom den har en SCOP på 5,1. Er derimot en bredere innedel mer tilpasset plassen på veggen din, og en garantert drift ned til −15 °C med 2,8 kW effekt holder for klimaet der du bor, har Fujitsu Comfort 12 de tekniske dataene som svarer til det.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Fujitsu Comfort Design 12 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 5,4 kW | 0,1 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 3,4 kW (gunstigst) | 0,6 kW |
| SCOP | 4,6 | 5,1 (gunstigst) | 0,5 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 7,7 | 8,7 (gunstigst) | 1,0 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) | 21 dB(A) (gunstigst) | 1 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −20 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 270 × 834 × 222 mm | 270 × 798 × 240 mm | |
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Daikin Takkassett 25 — 5,1 kW
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger