varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 12 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har maks varmeeffekt 6,7 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er begge luft–luft-varmepumper, henholdsvis fra Fujitsus Comfort-serie og Samsungs Nordic-serie. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en maks varmeeffekt på 6,7 kW, noe som utgjør en forskjell på 1,4 kW. Dette betyr at modellene passer til ulike oppvarmingsbehov. Boligens størrelse, planløsning og isolasjon bør avgjøre hvilken kapasitet du trenger før du sammenligner de øvrige egenskapene.

Når det gjelder oppvarming og effektivitet, oppgis SCOP. Dette står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Fujitsu har en SCOP på 4,6, mens Samsung har en SCOP på 4,8. Forskjellen er 0,2 i favør av Samsung. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for varme. For drift i kaldt vær garanterer Fujitsu drift ned til −15 °C, mens Samsung oppgir garantert drift ned til −30 °C, en forskjell på 15 °C.

Lydnivået på innedelen måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn avgir Fujitsu 22 dB(A), mens Samsung er oppgitt til 17 dB(A). Dette gir en forskjell på 5 dB(A). Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller innedelene seg noe i dimensjoner: Fujitsu måler 270 × 834 × 222 mm, mens Samsung har målene 299 × 889 × 215 mm. For kjøling er Fujitsu oppført med energiklasse A++, mens Samsung er registrert med energiklasse A+++.

Det er også noen verdier som bare oppgis for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 12 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −15 °C på 2,8 kW, samt en SEER på 7,7, som angir sesongkjølefaktor. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir produsenten i tillegg en SCOP for kaldt klima på 3,8, en vekt på innedelen på 9,8 kg, samt utedelens mål på 548 × 790 × 285 mm og utedelens vekt på 31,9 kg.

Hvilken modell du bør vurdere, avhenger av prioriteringene dine og boligens varmebehov. Dersom du trenger høyere maks varmeeffekt, lavere garantert driftstemperatur ned til −30 °C og lavest mulig lydnivå på innedelens laveste trinn med 17 dB(A), er det Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 som skiller seg ut. Har du et mindre oppvarmingsbehov der 5,3 kW er tilstrekkelig, og du foretrekker en innedel med lavere høyde og bredde, peker tallene mot Fujitsu Comfort 12.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 12Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,3 kW6,7 kW1,4 kW
SCOP4,64,8 (gunstigst)0,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C og SEER.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.