varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har maks varmeeffekt 6,7 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en oppgitt maks varmeeffekt på 4,0 kW ved sju plussgrader, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 yter opptil 6,7 kW. Forskjellen er 2,7 kW. Dette betyr at modellene dekker ulike varmebehov, og boligens størrelse og isolasjon bør avgjøre hvilken kapasitetsklasse du velger før du vurderer de øvrige dataene.

Effektiviteten gjennom en fyringssesong uttrykkes med SCOP, som viser hvor mye varme du får igjen per kilowattime strøm. Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8. Forskjellen er 0,2. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for varme. Når det gjelder drift i lave temperaturer, garanterer Fujitsu drift ned til −15 °C, mens Samsung oppgir garantert drift ned til −30 °C. Forskjellen mellom de to laveste temperaturene er 15 °C.

Lydnivå oppgis i desibel, dB(A), der lavere verdier betyr mindre hørbar lyd. På laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Comfort 09 et lydnivå på 22 dB(A), mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har 17 dB(A). Forskjellen er 5 dB(A). For kjøling er Fujitsu oppført med energiklasse A++, mens Samsung er i energiklasse A+++. Begge varmepumpene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Fysisk måler innedelen til Fujitsu 270 × 834 × 222 mm, mens innedelen til Samsung måler 299 × 889 × 215 mm.

Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −15 °C på 2,4 kW, samt en SEER på 8,4, som er sesongkuldefaktoren for kjøledrift. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir produsenten en SCOP for kaldt klima på 3,8. I tillegg oppgis det at innedelen veier 9,8 kg, mens utedelen har målene 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg.

Valget mellom disse to modellene handler i stor grad om varmebehov og klima. Dersom boligen krever høyere toppeffekt, er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 modellen med 6,7 kW mot 4,0 kW, samt garantert drift ned til −30 °C mot −15 °C og laveste lydnivå på 17 dB(A) mot 22 dB(A). Har boligen derimot et mindre varmebehov der 4,0 kW er tilstrekkelig, og en enhet med mindre innedel i høyde og bredde passer monteringsstedet bedre, er Fujitsu Comfort 09 et alternativ med SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for oppvarming.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW6,7 kW2,7 kW
SCOP4,64,8 (gunstigst)0,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C og SEER.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.