varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Comfort Design 09, innedel
Fujitsu Comfort Design 094,5 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 09 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09 og 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Comfort Design 09?
Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Comfort Design 09 gir 3,2 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Comfort Design 09 har garantert drift ned til −20 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Comfort Design 09 er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 09 er to luft–luft-varmepumper fra produsenten Fujitsu. Modellene tilhører henholdsvis serien Comfort og Comfort Design. Begge enhetene er i samme størrelsesklasse, men det er likevel forskjeller i spesifikasjonene for varmeavgivelse, virkningsgrad og fysiske mål.

Når det gjelder oppvarming, oppgis maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader til 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09 og 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09, en forskjell på 0,5 kW. På en kald vinterdag ved −15 °C leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Fujitsu Comfort Design 09 yter 3,2 kW. Forskjellen ved denne utetemperaturen er 0,8 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −15 °C for Fujitsu Comfort 09 og −20 °C for Fujitsu Comfort Design 09, noe som utgjør en forskjell på 5 °C. Årsvarmefaktoren SCOP viser hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort 09 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Comfort Design 09 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme. Forskjellen i SCOP er 0,5.

For kjøling benyttes SEER, som måler effektiviteten over en kjølesesong. Fujitsu Comfort 09 har en SEER på 8,4 og energiklasse A++ for kjøling, mot 9,2 og energiklasse A+++ for kjøling hos Fujitsu Comfort Design 09. Forskjellen er 0,8. Laveste oppgitte lydnivå for innedelen på laveste viftetrinn er 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09 og 20 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 09, der forskjellen er 2 dB(A). Desibel A-skalaen, forkortet dB(A), måler lydstyrke justert for det menneskelige ørets følsomhet. Begge modellene leveres med innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32. Dimensjonene på innedelen skiller seg noe: Fujitsu Comfort 09 måler 270 × 834 × 222 mm, mens innedelen til Fujitsu Comfort Design 09 måler 270 × 798 × 240 mm.

I denne sammenligningen foreligger det måleverdier for de samme tekniske egenskapene på begge apparatene. Produsenten har oppgitt samtlige spesifikasjoner for begge modellene, slik at tallene kan sammenlignes direkte punkt for punkt.

Hvilken modell som passer best, avhenger av prioriteringene i boligen. Legger du mest vekt på varmeavgivelse i streng kulde, er det Fujitsu Comfort Design 09 som skiller seg ut med drift ned til −20 °C og en varmeeffekt på 3,2 kW ved −15 °C, samt en SCOP på 5,1. Vurderer du den fysiske plasseringen, har Fujitsu Comfort 09 en innedel med dybde på 222 mm mot 240 mm på den andre modellen, mens Fujitsu Comfort Design 09 har en smalere bredde på 798 mm mot 834 mm.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 09, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Fujitsu Comfort Design 09Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW4,5 kW0,5 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW3,2 kW (gunstigst)0,8 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,49,2 (gunstigst)0,8
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)20 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−20 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm270 × 798 × 240 mm

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 09
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Comfort Design 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.