varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Panasonic LZ Retro Fit 249

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Panasonic LZ Retro Fit 249, innedel
Panasonic LZ Retro Fit 2496,6 kW · SCOP 5,0Bilde: Panasonic

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Panasonic LZ Retro Fit 249 like store?
Nei. Panasonic LZ Retro Fit 249 har maks varmeeffekt 6,6 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Panasonic LZ Retro Fit 249?
Panasonic LZ Retro Fit 249 har høyest SCOP: 5,0 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Panasonic LZ Retro Fit 249 gir 3,9 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Panasonic LZ Retro Fit 249 har garantert drift ned til −35 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Panasonic LZ Retro Fit 249 er oppgitt til 18 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Panasonic LZ Retro Fit 249 fra serien Panasonic LZ er begge luft–luft-varmepumper. Dette er to modeller av ulik størrelse. Maks varmeeffekt ved sju plussgrader skiller med 2,6 kW mellom modellene, der Fujitsu Comfort 09 leverer 4,0 kW og Panasonic LZ Retro Fit 249 yter 6,6 kW. Siden de ikke er like store, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Boligens størrelse og varmebehov bør derfor vurderes før du sammenligner øvrige egenskaper.

Varmeeffektiviteten uttrykkes ofte med SCOP, som er sesongvarmefaktoren og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Panasonic LZ Retro Fit 249 en SCOP på 5,0, mens Fujitsu Comfort 09 har 4,6, en forskjell på 0,4. Begge er plassert i energiklasse A++ for varme. På kalde vinterdager har Panasonic LZ Retro Fit 249 en varmeeffekt ved −15 °C på 3,9 kW, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Forskjellen ved denne utetemperaturen er 1,5 kW. Produsenten av Panasonic LZ Retro Fit 249 garanterer drift ned til −35 °C, mens grensen for Fujitsu Comfort 09 er satt til −15 °C, som gir en forskjell på 20 °C.

Innedelens lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn har Panasonic LZ Retro Fit 249 et oppgitt lydnivå på 18 dB(A), mens Fujitsu Comfort 09 har 22 dB(A), en forskjell på 4 dB(A). Ved kjøling er rollene annerledes. Sesongkuldefaktoren SEER viser kjøleeffektiviteten, og her oppnår Fujitsu Comfort 09 en verdi på 8,4 mot 7,6 for Panasonic LZ Retro Fit 249, som gir en forskjell på 0,8. Begge modellene har energiklasse A++ for kjøling, og begge benytter kuldemediet R32. Når det gjelder utstyr, har Fujitsu Comfort 09 innebygd Wi-Fi, mens Panasonic LZ Retro Fit 249 har oppgitt nei på dette punktet.

Det er også enkelte opplysninger som kun er oppgitt for den ene modellen. Fujitsu oppgir at innedelen på Fujitsu Comfort 09 har målene 270 × 834 × 222 mm. For Panasonic LZ Retro Fit 249 oppgir produsenten nominell varmeeffekt til 3,2 kW, varmeeffekt ved −7 °C til 4,0 kW, varmeeffekt ved −25 °C til 2,7 kW samt nominell kjøleeffekt til 2,5 kW.

Hva som er mest relevant, avhenger av prioriteringene dine. Legger du mest vekt på varmeavgivelse i streng kulde, drift ned til lave temperaturer og lavest lydnivå på innedelen, er det Panasonic LZ Retro Fit 249 som utmerker seg med drift ned til −35 °C, 3,9 kW ved −15 °C, SCOP på 5,0 og 18 dB(A). Er derimot høy effektivitet ved kjøling og innebygd Wi-Fi viktigst, utmerker Fujitsu Comfort 09 seg med en SEER på 8,4 og integrert trådløs styring.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Panasonic LZ Retro Fit 249, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Panasonic LZ Retro Fit 249Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW6,6 kW2,6 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW3,9 kW (gunstigst)1,5 kW
SCOP4,65,0 (gunstigst)0,4
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER8,4 (gunstigst)7,60,8
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)18 dB(A) (gunstigst)4 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−35 °C (gunstigst)20 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaNei

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.

Bare Panasonic LZ Retro Fit 249 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −25 °C og nominell kjøleeffekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Panasonic LZ Retro Fit 249
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Panasonic LZ Retro Fit 249
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.