varmepumpeguru.no

Daikin Nepura Stylish mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Daikin Nepura Stylish, innedel
Daikin Nepura Stylish7,1 kW · SCOP 5,2Bilde: Daikin
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Daikin Nepura Stylish og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,1 kW for Daikin Nepura Stylish og 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.
Hvilken bruker minst strøm, Daikin Nepura Stylish eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Daikin Nepura Stylish har høyest SCOP: 5,2 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −30 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Daikin Nepura Stylish.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Daikin Nepura Stylish fra Daikin Nepura-serien og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra Samsung Nordic-serien er begge luft–luft-varmepumper. Modellene er i samme størrelsesklasse, med maksimal varmeeffekt på henholdsvis 7,1 kW og 6,7 kW. Dette utgjør en forskjell på 0,4 kW ved vanlig testtemperatur på 7 varmegrader. Begge modellene er konstruert for å levere varme i et tilsvarende bruksområde.

Effektiviteten gjennom en fyringssesong måles med SCOP, som er sesongvarmefaktoren. Dette tallet forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime strøm den forbruker. Daikin Nepura Stylish har en SCOP på 5,2 og oppnår energiklasse A+++ for oppvarming. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8, noe som gir energiklasse A++. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,4 i favør modellen fra Daikin. Når det gjelder drift i streng kulde, oppgir begge produsentene at modellene har garantert drift ned til −30 °C.

Lydnivå innendørs oppgis i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn er lydnivået for innedelen 17 dB(A) hos modellen fra Samsung og 19 dB(A) hos modellen fra Daikin, en forskjell på 2 dB(A). Begge apparatene har energiklasse A+++ for kjøling, benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Utedelene varierer i størrelse og tyngde. Utedelen til Daikin har målene 605 × 930 × 376 mm og en vekt på 42,0 kg. Samsungs utedel måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg, en vektforskjell på 10,1 kg.

Enkelte data er bare oppgitt for den ene av de to modellene. For Daikin Nepura Stylish oppgis en nominell varmeeffekt på 3,2 kW, samt varmeeffekt ved lave utetemperaturer: 4,8 kW ved −15 °C, 4,3 kW ved −20 °C og 3,7 kW ved −25 °C. I tillegg oppgis en nominell kjøleeffekt på 3,0 kW, en sesongkuldefaktor (SEER) på 8,8, et lydnivå på utedelen på 49 dB(A), 16 A anbefalt sikring og en garanti på 2 år. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgis SCOP for kaldt klima til 3,8. Produsenten oppgir også innedelens dimensjoner på 299 × 889 × 215 mm samt en vekt på 9,8 kg for innedelen.

Når disse to modellene vurderes opp mot hverandre, handler valget om hvilke egenskaper som betyr mest i boligen. Legger du mest vekt på høy sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen, skiller Daikin Nepura Stylish seg ut med en SCOP på 5,2 mot 4,8. Er det derimot det laveste mulige lydnivået fra innedelen som prioriteres, utmerker Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 seg med et oppgitt lydnivå på 17 dB(A) mot 19 dB(A). Fysisk plassering av utedelen kan også spille inn, ettersom utedelen til Samsung er mer kompakt og veier 10,1 kg mindre enn Daikins utedel.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Daikin Nepura Stylish og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapDaikin Nepura StylishSamsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt7,1 kW6,7 kW0,4 kW
SCOP5,2 (gunstigst)4,80,4
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste19 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C−30 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Utedel H×B×D605 × 930 × 376 mm548 × 790 × 285 mm
Utedel, vekt42,0 kg31,9 kg10,1 kg

Bare Daikin Nepura Stylish oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; nominell kjøleeffekt; SEER; lydnivå utedel; anbefalt sikring og garanti.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; innedel H×B×D og innedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Daikin Nepura Stylish og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Daikin Nepura Stylish
Alle tilbud
27 590 krServion AS3. november 2026
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.