varmepumpeguru.no

Daikin Nepura Emura mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Daikin Nepura Emura, innedel
Daikin Nepura Emura7,1 kW · SCOP 5,2Bilde: Daikin
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Daikin Nepura Emura og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,1 kW for Daikin Nepura Emura og 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.
Hvilken bruker minst strøm, Daikin Nepura Emura eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
Daikin Nepura Emura har høyest SCOP: 5,2 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −30 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Daikin Nepura Emura.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Daikin Nepura Emura fra Daikin i serien Daikin Nepura og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra Samsung i serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. Med en maksimal varmeeffekt på henholdsvis 7,1 kW og 6,7 kW er modellene i samme størrelsesklasse. Forskjellen i maksimal varmeeffekt er 0,4 kW. Begge to er dimensjonert for å dekke et tilsvarende varmebehov i boligen.

Når det gjelder effektivitet over en fyringssesong, viser tallene forskjeller i SCOP. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen gir tilbake per kilowattime strøm som brukes gjennom en hel sesong. Her har Daikin Nepura Emura en SCOP på 5,2 og energiklasse A+++ for varme, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8 og energiklasse A++ for varme. Forskjellen i SCOP er 0,4. Begge modellene har en garantert drift ned til −30 °C, som angir den laveste utetemperaturen produsentene garanterer at pumpene fungerer ved.

Lydnivået på laveste viftetrinn for innedelen er oppgitt til 19 dB(A) for Daikin Nepura Emura og 17 dB(A) for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, der en lavere verdi angir et stillere lydbilde. Forskjellen er 2 dB(A). Begge modellene har energiklasse A+++ for kjøling, benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Utedelen til Daikin Nepura Emura måler 605 × 930 × 376 mm og veier 42,0 kg, mens utedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg. Vektforskjellen på utedelene er 10,1 kg.

Det er også enkelte data som bare den ene produsenten oppgir i spesifikasjonene. For Daikin Nepura Emura oppgis en nominell varmeeffekt på 3,2 kW, samt varmeeffekt ved lave utetemperaturer med 4,8 kW ved −15 °C, 4,3 kW ved −20 °C og 3,7 kW ved −25 °C. I tillegg oppgis en nominell kjøleeffekt på 3,0 kW, en SEER på 8,8, et lydnivå for utedelen på 49 dB(A), anbefalt sikring på 16 A og en garanti på 2 år. For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgis det en SCOP for kaldt klima på 3,8, samt at innedelen måler 299 × 889 × 215 mm og veier 9,8 kg.

Hvilken modell du bør velge, avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på lavest mulig lydnivå fra innedelen, er det Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 som skiller seg ut med 17 dB(A). Prioriterer du derimot høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen, er det Daikin Nepura Emura som skiller seg ut med en SCOP på 5,2.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Daikin Nepura Emura og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapDaikin Nepura EmuraSamsung Nordic WindFree Comfort S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt7,1 kW6,7 kW0,4 kW
SCOP5,2 (gunstigst)4,80,4
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste19 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C−30 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Utedel H×B×D605 × 930 × 376 mm548 × 790 × 285 mm
Utedel, vekt42,0 kg31,9 kg10,1 kg

Bare Daikin Nepura Emura oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; nominell kjøleeffekt; SEER; lydnivå utedel; anbefalt sikring og garanti.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; innedel H×B×D og innedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Daikin Nepura Emura og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Daikin Nepura Emura
Alle tilbud
29 590 krServion AS3. november 2026
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.