Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Signatur 35 ND1
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og 7,8 kW for Toshiba Signatur 35 ND1.
- Hvilken bruker minst strøm, Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
- Toshiba Signatur 35 ND1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Toshiba Signatur 35 ND1.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Signatur 35 ND1 er begge luft–luft-varmepumper. Den første tilhører serien Samsung Nordic, mens den andre er fra serien Toshiba Signatur. Modellene regnes som like store, men det er likevel forskjeller i spesifikasjonene for varmeavgivelse. Samsung oppgir en maks varmeeffekt på 6,7 kW, mens Toshiba oppgir 7,8 kW. Forskjellen i maksimal varmeeffekt ved mildt vær er 1,1 kW.
Effektiviteten gjennom en hel fyringssesong måles med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm. Toshiba Signatur 35 ND1 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8 og energiklasse A++ for varme, noe som gir en forskjell på 0,3 i SCOP.
Når det gjelder lyd, måles dette i desibel, dB(A). Laveste oppgitte lydnivå på innedelen ved laveste viftetrinn er 17 dB(A) for Samsung og 19 dB(A) for Toshiba, en forskjell på 2 dB(A). For kjøling er Samsung plassert i energiklasse A+++, mens Toshiba har energiklasse A++. Begge modellene benytter kuldemediet R32. Innedelen til Samsung måler 299 × 889 × 215 mm med en vekt på 9,8 kg, mens Toshibas innedel måler 300 × 987 × 210 mm og veier 11,0 kg, en forskjell på 1,2 kg. Utedelen til Samsung måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg, mens Toshibas utedel måler 550 × 780 × 290 mm og veier 34,0 kg, noe som er 2,1 kg tyngre.
Noen tekniske verdier er kun oppgitt for én av modellene. For Samsung oppgis det at varmepumpen har innebygd Wi-Fi, garantert drift ned til −30 °C, samt en SCOP for kaldt klima på 3,8. For Toshiba oppgis det en nominell varmeeffekt på 4,2 kW, en COP på 4,42, en nominell kjøleeffekt på 3,5 kW og en SEER på 7,3. I tillegg oppgir Toshiba lydnivå på utedelen til 48 dB(A), anbefalt sikring på 16 A, samt varmeeffekt ved lave temperaturer med 4,5 kW ved −15 °C, 4,0 kW ved −20 °C og 3,5 kW ved −25 °C.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer i et tilbud. Legger du mest vekt på lavest mulig lydnivå fra innedelen, skiller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 seg ut med 17 dB(A). Dersom sesongeffektivitet for oppvarming er det viktigste kriteriet, skiller Toshiba Signatur 35 ND1 seg ut med en SCOP på 5,1 og en maks varmeeffekt på 7,8 kW.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 | Toshiba Signatur 35 ND1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 6,7 kW | 7,8 kW | 1,1 kW |
| SCOP | 4,8 | 5,1 (gunstigst) | 0,3 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| Energiklasse, kjøling | A+++ (gunstigst) | A++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 17 dB(A) (gunstigst) | 19 dB(A) | 2 dB(A) |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 299 × 889 × 215 mm | 300 × 987 × 210 mm | |
| Innedel, vekt | 9,8 kg | 11,0 kg | 1,2 kg |
| Utedel H×B×D | 548 × 790 × 285 mm | 550 × 780 × 290 mm | |
| Utedel, vekt | 31,9 kg | 34,0 kg | 2,1 kg |
Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima; garantert drift ned til og innebygd Wi-Fi.
Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; SEER; lydnivå utedel og anbefalt sikring.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Toshiba Signatur 35 ND1 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot andre modeller
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Ask 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Kontur 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Daikin Nepura Moskus 35 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Samsung Nordic Geo S2 9 — 6,8 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Samsung Nordic Airise Premium S2 9 — 6,8 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6600 — 6,6 kW
Toshiba Signatur 35 ND1 mot andre modeller
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Samsung mot ToshibaAlle sammenligninger