varmepumpeguru.no

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Multi Nordic Signatur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung
Toshiba Multi Nordic Signatur, innedel
Toshiba Multi Nordic Signatur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Signatur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Signatur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 eller Toshiba Multi Nordic Signatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Toshiba Multi Nordic Signatur. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Toshiba Multi Nordic Signatur ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Toshiba Multi Nordic Signatur.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er en tradisjonell luft–luft-varmepumpe fra serien Samsung Nordic, mens Toshiba Multi Nordic Signatur er en luft–luft multisplitt fra serien Toshiba Multi Nordic. Disse to modellene er ikke like store. Maksimal varmeeffekt er 6,7 kW for modellen fra Samsung og 8,7 kW for modellen fra Toshiba, en forskjell på 2,0 kW. De passer derfor til ulike oppvarmingsbehov. Hvilken størrelse boligen krever, bør avklares før du vurderer de øvrige tekniske forskjellene.

Når det gjelder effektivitet, oppgis sesongvarmefaktoren SCOP til 4,8 for Samsung og 4,6 for Toshiba, en forskjell på 0,2. SCOP beskriver hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for oppvarming. For drift i streng kulde garanterer Samsung drift ned til −30 °C, mens Toshiba garanterer drift ned til −25 °C. Forskjellen i garantert driftstemperatur er 5 °C.

Lydnivået på innedelens laveste viftetrinn er 17 dB(A) for Samsung og 19 dB(A) for Toshiba, en forskjell på 2 dB(A). Desibel, forkortet dB(A), måler lydstyrke slik det menneskelige øret oppfatter den. For kjøling er Samsung oppført i energiklasse A+++, mens Toshiba ligger i energiklasse A++. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Fysisk måler innedelen til Samsung 299 × 889 × 215 mm med en vekt på 9,8 kg, mot 293 × 800 × 226 mm og 10,0 kg for Toshiba. Utedelen til Samsung måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg, mens Toshibas utedel måler 710 × 900 × 320 mm og veier 58,0 kg. Vektforskjellen på utedelene er 26,1 kg.

Det er også enkelte verdier som bare oppgis av én av produsentene. For Samsung oppgis en SCOP for kaldt klima på 3,8. For Toshiba oppgis en nominell varmeeffekt på 7,4 kW, COP på 3,74, nominell kjøleeffekt på 6,0 kW og en SEER på 7,0. Videre oppgir Toshiba avgitt varmeeffekt ved minusgrader: 7,3 kW ved −7 °C, 6,5 kW ved −15 °C, 5,8 kW ved −20 °C og 5,1 kW ved −25 °C. Toshiba oppgir også utedelens lydnivå til 50 dB(A) samt en anbefalt sikring på 20 A.

Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av hva du prioriterer. Har boligen et stort oppvarmingsbehov, utmerker Toshiba Multi Nordic Signatur seg med en maksimal varmeeffekt på 8,7 kW. Er det derimot høy sesongeffektivitet, lavere lydnivå innendørs og drift i ekstrem kulde som teller mest, skiller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 seg ut med SCOP på 4,8, et laveste lydnivå på 17 dB(A) og garantert drift ned til −30 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Signatur, egenskap for egenskap
EgenskapSamsung Nordic WindFree Comfort S2 9Toshiba Multi Nordic SignaturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,7 kW8,7 kW2,0 kW
SCOP4,8 (gunstigst)4,60,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste17 dB(A) (gunstigst)19 dB(A)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C (gunstigst)−25 °C5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D299 × 889 × 215 mm293 × 800 × 226 mm
Innedel, vekt9,8 kg10,0 kg0,2 kg
Utedel H×B×D548 × 790 × 285 mm710 × 900 × 320 mm
Utedel, vekt31,9 kg58,0 kg26,1 kg

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima.

Bare Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; SEER; lydnivå utedel og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Signatur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Toshiba Multi Nordic Signatur
Alle tilbud
59 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.