varmepumpeguru.no

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Multi Nordic Kontur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung
Toshiba Multi Nordic Kontur, innedel
Toshiba Multi Nordic Kontur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Kontur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Kontur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 eller Toshiba Multi Nordic Kontur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Toshiba Multi Nordic Kontur. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Toshiba Multi Nordic Kontur ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Toshiba Multi Nordic Kontur.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

I denne sammenligningen ser vi på Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra serien Samsung Nordic og Toshiba Multi Nordic Kontur fra serien Toshiba Multi Nordic. Dette er to ulike typer varmepumper. Modellen fra Samsung er en tradisjonell luft–luft-varmepumpe, mens Toshiba-modellen er et multisplitt-system beregnet for flere innedeler. De er heller ikke like store målt i kapasitet. Maks varmeeffekt ved +7 °C ute er 6,7 kW for Samsung og 8,7 kW for Toshiba, som er en forskjell på 2,0 kW. Fordi de har ulik kapasitet, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Huseiere bør først vurdere hvor mye varme boligen faktisk krever, før detaljene i spesifikasjonene sammenlignes.

Når det gjelder energieffektivitet, oppgis SCOP, som står for sesongvarmefaktor. Dette tallet forteller hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime strøm gjennom en hel fyringssesong. Her har Samsung en SCOP på 4,8, mens Toshiba har 4,6. Forskjellen er 0,2 i favør av Samsung. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for varme. Når temperaturen synker om vinteren, garanterer Samsung drift helt ned til −30 °C, mens Toshiba har garantert drift ned til −25 °C. Dette utgjør en forskjell på 5 °C.

Innedelens lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn avgir innedelen til Samsung et lydnivå på 17 dB(A), mens Toshiba er oppgitt til 19 dB(A), en forskjell på 2 dB(A). For kjøling er Samsung merket med energiklasse A+++, mens Toshiba har energiklasse A++. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og begge har innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller utedelene seg markant fra hverandre. Utedelen til Samsung måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg. Multisplitt-utedelen til Toshiba måler 710 × 900 × 320 mm og har en vekt på 58,0 kg, noe som gir en vektforskjell på 26,1 kg. Innedelene er mer like; Samsung veier 9,8 kg (299 × 889 × 215 mm) og Toshiba veier 10,0 kg (293 × 800 × 226 mm).

Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Samsung oppgis SCOP for kaldt klima til 3,8. Toshiba oppgir en rekke andre ytelsestall: nominell varmeeffekt er 7,4 kW, og varmeeffekten i kulde er oppgitt til 7,3 kW ved −7 °C, 6,5 kW ved −15 °C, 5,8 kW ved −20 °C og 5,1 kW ved −25 °C. Videre oppgir Toshiba en COP på 3,74, nominell kjøleeffekt på 6,0 kW, sesongkuldefaktor (SEER) på 7,0, lydnivå for utedelen på 50 dB(A) og anbefalt sikring på 20 A.

Hva du bør legge mest vekt på, henger sammen med hva huset trenger. Er det viktigst med høyest mulig sesongvarmefaktor og lavest mulig lydnivå innendørs, er det Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 som utmerker seg med SCOP på 4,8 og 17 dB(A). Har boligen derimot et større varmebehov, er det Toshiba Multi Nordic Kontur som leverer høyere maksimal varmeeffekt med 8,7 kW.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Kontur, egenskap for egenskap
EgenskapSamsung Nordic WindFree Comfort S2 9Toshiba Multi Nordic KonturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,7 kW8,7 kW2,0 kW
SCOP4,8 (gunstigst)4,60,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste17 dB(A) (gunstigst)19 dB(A)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C (gunstigst)−25 °C5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D299 × 889 × 215 mm293 × 800 × 226 mm
Innedel, vekt9,8 kg10,0 kg0,2 kg
Utedel H×B×D548 × 790 × 285 mm710 × 900 × 320 mm
Utedel, vekt31,9 kg58,0 kg26,1 kg

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima.

Bare Toshiba Multi Nordic Kontur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; SEER; lydnivå utedel og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Toshiba Multi Nordic Kontur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Toshiba Multi Nordic Kontur
Alle tilbud
56 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.