varmepumpeguru.no

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 96,7 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 127,2 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung Electronics

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og 7,2 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12.
Hvilken bruker minst strøm, Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,8 i gjennomsnittsklima.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −30 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Begge innedelene er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 er to luft–luft-varmepumper fra produsenten Samsung. De to modellene tilhører samme serie og er i samme fysiske størrelsesklasse, men skiller seg fra hverandre i oppgitt maksimal ytelse. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en maks varmeeffekt på 6,7 kW, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 yter opptil 7,2 kW. Forskjellen mellom dem er 0,5 kW.

Når det gjelder energieffektivitet, deler de to modellene identiske verdier. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm gjennom en fyringssesong. Begge modellene har en SCOP på 4,8 i gjennomsnittlig klima, og begge oppnår en SCOP på 3,8 i kaldt klima, som ligger nærmere norske vinterforhold. Dette plasserer begge to i energiklasse A++ for oppvarming. Begge har også garantert drift ned til −30 °C, som angir den laveste utetemperaturen produsenten garanterer at pumpen kan hente varme fra.

Også innendørs lydnivå og fysiske mål er helt like mellom de to. Begge modellene har et laveste oppgitt lydnivå for innedelen på 17 dB(A) ved laveste viftetrinn. Desibel i A-skala, forkortet dB(A), måler lydstyrke justert for menneskets hørsel. Både innedel og utedel har identiske mål og vekt: innedelen måler 299 × 889 × 215 mm og veier 9,8 kg, mens utedelen måler 548 × 790 × 285 mm og veier 31,9 kg. Begge modellene har innebygd Wi-Fi, benytter kuldemediet R32 og oppnår energiklasse A+++ for kjøling.

For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 oppgir produsenten i tillegg en rekke tekniske verdier som ikke er oppgitt for den andre modellen. Dette gjelder en nominell varmeeffekt på 4,0 kW, en COP på 3,74 og en nominell kjøleeffekt på 3,5 kW. Videre er det oppgitt en SEER på 8,6, som er sesongkuldefaktoren for kjøling gjennom en sesong, samt et lydnivå for utedelen på 46 dB(A). Disse tallene er ikke oppgitt for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.

Siden begge modellene har lik SCOP på 4,8, lik garantert drift ned til −30 °C og samme laveste lydnivå på 17 dB(A), er det toppeffekten som i hovedsak skiller dem i de felles dataene. Legger du mest vekt på høyest mulig toppeffekt ved standard testforhold, er det Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 som utmerker seg med en maks varmeeffekt på 7,2 kW, mot 6,7 kW på Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, egenskap for egenskap
EgenskapSamsung Nordic WindFree Comfort S2 9Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,7 kW7,2 kW0,5 kW
SCOP4,84,8
SCOP, kaldt klima3,83,8
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste17 dB(A)17 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C−30 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D299 × 889 × 215 mm299 × 889 × 215 mm
Innedel, vekt9,8 kg9,8 kg
Utedel H×B×D548 × 790 × 285 mm548 × 790 × 285 mm
Utedel, vekt31,9 kg31,9 kg

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; COP; nominell kjøleeffekt; SEER og lydnivå utedel.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Alle tilbud
På forespørsel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.