Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 09 og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 like store?
- Nei. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har maks varmeeffekt 5,5 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Fujitsu Extreme Gulv 5.5?
- Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 gir 3,7 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 09 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort Design 09 fra serien Comfort Design og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 fra serien Fujitsu Extreme Gulv er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu. De er imidlertid ikke like store. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader ute er 4,5 kW for Comfort Design 09 og 5,5 kW for Extreme Gulv 5.5, en forskjell på 1,0 kW. Modellene passer dermed til ulike varmebehov. Hvor stort areal som skal varmes opp, og hvor godt huset er isolert, bør derfor avgjøre valget av størrelse før resten av egenskapene vurderes.
Varmepumpenes effektivitet og ytelser i kaldt vær viser klare forskjeller. SCOP, eller sesongvarmefaktoren, forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort Design 09 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+, en forskjell på 0,7 i SCOP. På en kald vinterdag ved −15 °C ute leverer Extreme Gulv 5.5 en varmeeffekt på 3,7 kW, mens Comfort Design 09 avgir 3,2 kW, en forskjell på 0,5 kW. Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, mens Comfort Design 09 har en oppgitt grense på −20 °C, som gir en forskjell på 5 °C.
Når det gjelder kjøling, har modellene ulik sesongkuldefaktor. SEER angir kjøleeffektiviteten over kjølesesongen, og her oppnår Fujitsu Comfort Design 09 en SEER på 9,2, mot 8,6 for Fujitsu Extreme Gulv 5.5, en forskjell på 0,6. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi.
Noen verdier er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort Design 09 er det registrert en energiklasse for kjøling på A+++, et laveste lydnivå på innedelen ved laveste viftetrinn på 20 dB(A) og innedelsmål på 270 × 798 × 240 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgis det en varmeeffekt ved −25 °C på 2,6 kW, samt en garanti på 5 år.
Valget mellom disse to modellene avhenger av hva som er viktigst for boligen. Legger du mest vekt på lavest mulig strømforbruk gjennom fyringssesongen og høy effektivitet ved kjøling, skiller Fujitsu Comfort Design 09 seg ut med en SCOP på 5,1 og en SEER på 9,2. Er det derimot avgjørende med høyere effekt i streng kulde og drift ved lavere temperaturer, peker Fujitsu Extreme Gulv 5.5 seg ut med 3,7 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 09 | Fujitsu Extreme Gulv 5.5 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,5 kW | 5,5 kW | 1,0 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,2 kW | 3,7 kW (gunstigst) | 0,5 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,4 | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 9,2 (gunstigst) | 8,6 | 0,6 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 09 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 5.5 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Comfort 09 — 4,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 E2 — 5,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger