Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Comfort Design 12
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 09 og Fujitsu Comfort Design 12 like store?
- Nei. Fujitsu Comfort Design 12 har maks varmeeffekt 5,4 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Fujitsu Comfort Design 12?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 5,1 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Comfort Design 12 gir 3,4 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Begge har garantert drift ned til −20 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Fujitsu Comfort Design 09 er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 21 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 12.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort Design 09 og Fujitsu Comfort Design 12 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent og modellserie. Dette er modeller i to ulike størrelser, der Comfort Design 09 har en maks varmeeffekt på 4,5 kW, mens Comfort Design 12 yter opptil 5,4 kW. Forskjellen i maksimal varmeeffekt er 0,9 kW. Siden pumpene ikke er like store, passer de til ulike oppvarmingsbehov og boligstørrelser. Hvilken størrelse som er riktig for boligen, bør derfor avklares før de øvrige egenskapene vurderes.
Når det gjelder energieffektivitet gjennom fyringssesongen, oppnår begge modellene identiske tall. SCOP, som står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en sesong, er oppgitt til 5,1 for begge to. Dette plasserer begge enhetene i energiklasse A+++ for oppvarming. Begge har også garantert drift ned til −20 °C. På kalde dager er det imidlertid en forskjell i varmeleveransen: Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Comfort Design 09 en varmeeffekt på 3,2 kW, mens Fujitsu Comfort Design 12 yter 3,4 kW. Forskjellen i varmeeffekt ved denne temperaturen er 0,2 kW.
For kjøling på varme dager er sesongkuldefaktoren, forkortet SEER, ulik mellom de to modellene. Fujitsu Comfort Design 09 har en SEER på 9,2, mot 8,7 for Fujitsu Comfort Design 12. Forskjellen er 0,5 i favør av den minste modellen, selv om begge oppnår energiklasse A+++ for kjøling. Lydnivået på innedelens laveste viftetrinn skiller seg også med 1 dB(A). Comfort Design 09 avgir 20 dB(A), mens Comfort Design 12 har et laveste lydnivå på 21 dB(A). Desibel, forkortet dB(A), er enheten som brukes for å måle lydstyrke tilpasset det menneskelige øret.
De øvrige fysiske og tekniske rammene er felles for begge utgavene. Innedelene har like fysiske dimensjoner med mål på 270 × 798 × 240 mm. Begge pumpene benytter kuldemediet R32, og begge leveres med innebygd Wi-Fi.
Valget mellom disse to modellene henger først og fremst sammen med boligens oppvarmingsbehov og prioriteringer. Har boligen behov for mer varme i perioder med sprengkulde, er det Fujitsu Comfort Design 12 som gir høyest ytelse med 3,4 kW ved −15 °C. Er behovet for varmeeffekt lavere, og det legges mer vekt på et lavt lydnivå innendørs og høy effektivitet ved kjøling, skiller Fujitsu Comfort Design 09 seg ut med 20 dB(A) på laveste trinn og en SEER på 9,2.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 09 | Fujitsu Comfort Design 12 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,5 kW | 5,4 kW | 0,9 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,2 kW | 3,4 kW (gunstigst) | 0,2 kW |
| SCOP | 5,1 | 5,1 | |
| Energiklasse, varme | A+++ | A+++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 9,2 (gunstigst) | 8,7 | 0,5 |
| Energiklasse, kjøling | A+++ | A+++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 20 dB(A) (gunstigst) | 21 dB(A) | 1 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −20 °C | |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 270 × 798 × 240 mm | 270 × 798 × 240 mm | |
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Comfort 09 — 4,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Comfort 12 — 5,3 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger