Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Norgespumpa 14
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Norgespumpa 14 like store?
- Nei. Fujitsu Norgespumpa 14 har maks varmeeffekt 6,4 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Norgespumpa 14?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Norgespumpa 14 gir 6,0 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Norgespumpa 14 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Fujitsu Comfort 12 er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 24 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 14.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 fra Comfort-serien og Fujitsu Norgespumpa 14 fra Fujitsu Norgespumpa Extreme-serien er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW, mens Fujitsu Norgespumpa 14 leverer opptil 6,4 kW, som er en forskjell på 1,1 kW. Dette betyr at de passer til ulike varmebehov og boligstørrelser. Hvilken størrelse som trengs i boligen bør derfor avklares før de andre egenskapene sammenlignes.
Når det gjelder energieffektivitet, har begge modellene en SCOP på 4,6 over en fyringssesong, og begge er plassert i energiklasse A++ for varme. SCOP er en sesongvarmefaktor som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen avgir per kilowattime strøm den bruker. Evnen til å levere varme i streng kulde skiller modellene fra hverandre. Ved −15 °C ute yter Fujitsu Norgespumpa 14 en varmeeffekt på 6,0 kW, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12, en forskjell på 3,2 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er −30 °C for Fujitsu Norgespumpa 14 og −15 °C for Fujitsu Comfort 12, som utgjør en forskjell på 15 °C.
For kjøling oppnår Fujitsu Comfort 12 en SEER på 7,7, mens Fujitsu Norgespumpa 14 har en SEER på 7,4. Forskjellen er 0,3, og begge modellene har energiklasse A++ for kjøling. SEER angir sesongkuldefaktoren på samme måte som SCOP gjør for oppvarming. Lydnivået måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Comfort 12 et lydnivå på 22 dB(A), mens Fujitsu Norgespumpa 14 har et nivå på 24 dB(A), en forskjell på 2 dB(A). Begge modellene leveres med innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32.
Noen måleverdier er kun oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 12 oppgir produsenten fysiske mål for innedelen på 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Norgespumpa 14 er det oppgitt en varmeeffekt ved −25 °C på 4,7 kW.
Valget mellom disse to modellene avhenger av hva du legger mest vekt på. Har du behov for høy varmeeffekt på kalde dager og drift i streng kulde, er det Fujitsu Norgespumpa 14 som skiller seg ut med 6,0 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −30 °C. Er et lavere lydnivå på innedelen og høyere effektivitet ved kjøling viktigst, er det Fujitsu Comfort 12 som utmerker seg med et laveste lydnivå på 22 dB(A) og en SEER på 7,7.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Fujitsu Norgespumpa 14 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 6,4 kW | 1,1 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 6,0 kW (gunstigst) | 3,2 kW |
| SCOP | 4,6 | 4,6 | |
| Energiklasse, varme | A++ | A++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 7,7 (gunstigst) | 7,4 | 0,3 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) (gunstigst) | 24 dB(A) | 2 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −30 °C (gunstigst) | 15 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Norgespumpa 14 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Norgespumpa 14 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Fujitsu Norgespumpa 14 mot andre modeller
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Wilfa Nordkapp 40 — 6,5 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Panasonic NZ25YKE — 6,5 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.3 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Panasonic LZ Retro Fit 249 — 6,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger