Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12 og 5,5 kW for Fujitsu Extreme Gulv 5.5.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Extreme Gulv 5.5?
- Fujitsu Comfort 12 har høyest SCOP: 4,6 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 gir 3,7 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent. Den første tilhører Comfort-serien, mens den andre er en modell i serien Fujitsu Extreme Gulv. Med en maksimal varmeeffekt på henholdsvis 5,3 kW og 5,5 kW regnes disse to som like store i kapasitet. Maksimal varmeeffekt er den høyeste effekten pumpen kan levere ved en utetemperatur på 7 °C, og forskjellen mellom dem her er 0,2 kW.
Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, oppgis effektiviteten med SCOP, som står for sesongvarmefaktor. Dette tallet viser hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime strøm over en hel sesong. Her har Fujitsu Comfort 12 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,2 i favør av Fujitsu Comfort 12. Ved lave utetemperaturer skiller tallene seg på en annen måte. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Extreme Gulv 5.5 en varmeeffekt på 3,7 kW, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12, en forskjell på 0,9 kW. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har også garantert drift ned til −25 °C, mens Fujitsu Comfort 12 har garantert drift ned til −15 °C, som utgjør en forskjell på 10 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. På kjøling har modellene ulik sesongkuldefaktor, uttrykt som SEER. Høyere SEER betyr mer effektiv kjøling over en sesong. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en SEER på 8,6, mens Fujitsu Comfort 12 har 7,7, en forskjell på 0,9.
Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 12 oppgis energiklasse A++ for kjøling, et laveste lydnivå på innedelen på 22 dB(A), samt fysiske mål for innedelen på 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgis det en varmeeffekt på 2,6 kW ved −25 °C, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell du bør velge, henger sammen med hva boligen krever av varmepumpen. Legger du mest vekt på jevn energieffektivitet gjennom sesongen, skiller Fujitsu Comfort 12 seg ut med sin SCOP på 4,6. Legger du derimot mest vekt på varmeevne på de kaldeste dagene og drift i streng kulde, skiller Fujitsu Extreme Gulv 5.5 seg ut med 3,7 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C. Er kjøleegenskapene om sommeren viktigst, har samme modell en SEER på 8,6.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Fujitsu Extreme Gulv 5.5 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 5,5 kW | 0,2 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 3,7 kW (gunstigst) | 0,9 kW |
| SCOP | 4,6 (gunstigst) | 4,4 | 0,2 |
| Energiklasse, varme | A++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 7,7 | 8,6 (gunstigst) | 0,9 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 5.5 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 E2 — 5,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger