varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 09

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Comfort Design 09, innedel
Fujitsu Comfort Design 094,5 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 09 like store?
Nei. Fujitsu Comfort 12 har maks varmeeffekt 5,3 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Comfort Design 09?
Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Comfort Design 09 gir 3,2 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Comfort Design 09 har garantert drift ned til −20 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Comfort Design 09 er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 09 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW ved mildt vær, mens Comfort Design 09 har en maks varmeeffekt på 4,5 kW, noe som utgjør en forskjell på 0,8 kW. Siden modellene har ulik dimensjonering, passer de til ulike varmebehov. Det er viktig å vurdere boligens størrelse og isolasjon før man sammenligner de øvrige tekniske dataene.

Når det gjelder oppvarming og drift i kulde, viser tallene flere forskjeller. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her er SCOP oppgitt til 4,6 for Comfort 12 og 5,1 for Comfort Design 09, en forskjell på 0,5. Dette gir energiklasse A++ for Comfort 12 og A+++ for Comfort Design 09. Ved en utetemperatur på −15 °C yter Comfort 12 en varmeeffekt på 2,8 kW, mens Comfort Design 09 yter 3,2 kW, som er en forskjell på 0,4 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −15 °C for Comfort 12 og −20 °C for Comfort Design 09, som er en forskjell på 5 °C.

Begge modellene kan også brukes til kjøling om sommeren. SEER er en sesongkuldefaktor som måler effektiviteten ved kjøling over en sesong, på samme måte som SCOP gjør for varme. Comfort 12 har en SEER på 7,7 og energiklasse A++, mens Comfort Design 09 har en SEER på 9,2 og energiklasse A+++, noe som utgjør en forskjell på 1,5. Lydnivå måles i desibel, forkortet dB(A). Det laveste oppgitte lydnivået på innedelen ved laveste viftetrinn er 22 dB(A) for Comfort 12 og 20 dB(A) for Comfort Design 09, en forskjell på 2 dB(A).

Fysiske mål og øvrig utstyr viser også noen variasjoner. Innedelen til Comfort 12 måler 270 × 834 × 222 mm, mens innedelen til Comfort Design 09 måler 270 × 798 × 240 mm. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi for styring. Begge produsentoppføringene inneholder verdier for samtlige sammenlignede punkter i denne oversikten.

Hvilken modell du bør velge, avhenger av hva du legger mest vekt på. Dersom du trenger høyest mulig maksimal varmeeffekt ved milde utetemperaturer, er det Fujitsu Comfort 12 som har den høyeste verdien med 5,3 kW. Legger du derimot mer vekt på sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen med en SCOP på 5,1, drift ned til −20 °C, eller et lavere lydnivå på 20 dB(A), er det Fujitsu Comfort Design 09 som har disse verdiene.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 09, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 12Fujitsu Comfort Design 09Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,3 kW4,5 kW0,8 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,8 kW3,2 kW (gunstigst)0,4 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,79,2 (gunstigst)1,5
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)20 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−20 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm270 × 798 × 240 mm

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Comfort Design 09
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Comfort Design 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.