varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Samsung Nordic Geo S2 9

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic Geo S2 9, innedel
Samsung Nordic Geo S2 96,8 kW · SCOP 5,1Bilde: Samsung

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic Geo S2 9 like store?
Nei. Samsung Nordic Geo S2 9 har maks varmeeffekt 6,8 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Samsung Nordic Geo S2 9?
Samsung Nordic Geo S2 9 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic Geo S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic Geo S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Samsung Nordic Geo S2 9 fra serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. Modellene er ikke like store. Fujitsu har en maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Samsung har en maks varmeeffekt på 6,8 kW, en forskjell på 2,8 kW. Dette er høyeste oppgitte varmeeffekt ved en utetemperatur på 7 °C. Fordi kapasiteten er ulik, passer modellene til forskjellige boligstørrelser og oppvarmingsbehov. Huseieren bør derfor velge riktig fysisk størrelse og ytelse tilpasset boligen før detaljene vurderes.

Når det gjelder oppvarming, beskrives effektiviteten gjennom sesongvarmefaktoren SCOP. Dette tallet viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort 09 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Samsung Nordic Geo S2 9 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++. Forskjellen i SCOP er 0,5 i favør av Samsung. Det er også forskjell på hvor kaldt det kan være ute før driften stopper. Fujitsu har garantert drift ned til −15 °C, mens Samsung har garantert drift ned til −30 °C, som utgjør en forskjell på 15 °C.

Lyd måles i desibel, dB(A). På det laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu et lydnivå på 22 dB(A), mens Samsungs innedel har et laveste lydnivå på 17 dB(A). Forskjellen er 5 dB(A). Begge modellene fungerer også som klimaanlegg for kjøling. Kjøleeffektiviteten angis av sesongkuldefaktoren SEER, der Fujitsu har 8,4 og energiklasse A++, mot Samsungs 9,5 og energiklasse A+++, en forskjell på 1,1. Begge enhetene bruker kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Fysisk måler innedelen til Fujitsu 270 × 834 × 222 mm, mens Samsungs innedel måler 299 × 889 × 215 mm.

Noen tekniske data oppgis kun for den ene modellen. For Fujitsu er det oppgitt en varmeeffekt ved −15 °C på 2,4 kW. For Samsung oppgis en rekke spesifikasjoner som ikke foreligger for Fujitsu: nominell varmeeffekt på 3,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C på 3,2 kW, SCOP for kaldt klima på 4,0, samt en COP på 4,74. Videre oppgir Samsung nominell kjøleeffekt på 2,5 kW, lydnivå på utedelen på 45 dB(A), innedelsvekt på 10,4 kg, utedelsvekt på 31,9 kg og utedelsmål på 548 × 790 × 285 mm.

Valget mellom disse to modellene avhenger av hva som er viktigst for den aktuelle boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen og lavest mulig oppgitt lydnivå på innedelen, er det Samsung Nordic Geo S2 9 som utmerker seg med SCOP på 5,1 og 17 dB(A). Det samme gjelder dersom boligen ligger i et område med streng kulde, ettersom Samsung garanterer drift ned til −30 °C. Har boligen derimot et mindre varmebehov der 4,0 kW maks varmeeffekt strekker til og utetemperaturen sjelden faller under −15 °C, representerer Fujitsu Comfort 09 et mer kompakt alternativ.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic Geo S2 9, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Samsung Nordic Geo S2 9Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW6,8 kW2,8 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,49,5 (gunstigst)1,1
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C.

Bare Samsung Nordic Geo S2 9 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; SCOP, kaldt klima; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic Geo S2 9
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic Geo S2 9
Alle tilbud
25 090 krHestec AS3. november 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.