varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.77,7 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har maks varmeeffekt 7,7 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 gir 4,9 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en maksimal varmeeffekt på 4,0 kW, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har en maksimal varmeeffekt på 7,7 kW. Forskjellen er 3,7 kW. Disse to modellene er laget for vidt forskjellige oppvarmingsbehov. Før du sammenligner øvrige tekniske detaljer, er det derfor avgjørende å velge en størrelse og kapasitet som passer til boligens areal og isolasjonsstandard.

Når det gjelder energieffektivitet, måles dette gjerne med SCOP, som er sesongvarmefaktoren for en hel fyringssesong. Den viser hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime tilført strøm. Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A+++. Forskjellen i SCOP er 0,7 i favør av den større modellen. Ytelsen på kalde vinterdager skiller seg også. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 yter 4,9 kW. Forskjellen er 2,5 kW. I tillegg er laveste garanterte driftstemperatur oppgitt til henholdsvis −15 °C og −30 °C, en forskjell på 15 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. På kjøling har Fujitsu Comfort 09 en SEER på 8,4 og energiklasse A++, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har en SEER på 10,6 og energiklasse A+++. SEER står for sesongkuldefaktor og angir kjøleeffektiviteten over en sesong; forskjellen er 2,2. Lydnivået innendørs på laveste viftetrinn er målt til 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09 og 19 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7. Her er differansen 3 dB(A).

Enkelte opplysninger er kun oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 oppgis fysiske mål på innedelen til 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −25 °C på 4,0 kW, et lydnivå på utedelen på 44 dB(A), samt en garanti på 5 år.

Valget mellom disse to modellene handler i stor grad om boligens varmebehov og de lokale vinterforholdene. Trenger du en modell tilpasset mindre varmebehov, er Fujitsu Comfort 09 dimensjonert med 4,0 kW maksimal varmeeffekt. Har du et større varmebehov eller opplever streng kulde, er det Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 som skiller seg ut med drift ned til −30 °C, 4,9 kW varmeeffekt ved −15 °C, samt en SCOP på 5,3 og et laveste lydnivå inne på 19 dB(A).

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW7,7 kW3,7 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW4,9 kW (gunstigst)2,5 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,410,6 (gunstigst)2,2
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.

Bare Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C; lydnivå utedel og garanti.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.