Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 14
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa 14 like store?
- Nei. Fujitsu Norgespumpa 14 har maks varmeeffekt 6,4 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Norgespumpa 14?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Norgespumpa 14 gir 6,0 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Norgespumpa 14 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Fujitsu Comfort 09 er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 24 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 14.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 fra Comfort-serien og Fujitsu Norgespumpa 14 fra Fujitsu Norgespumpa Extreme-serien er begge luft–luft-varmepumper fra samme produsent. Disse to modellene er ikke like store. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader er 4,0 kW for Comfort 09 og 6,4 kW for Norgespumpa 14, en forskjell på 2,4 kW. Siden størrelsene er så ulike, passer de til helt forskjellige varmebehov. Du bør derfor først vurdere hvor stort oppvarmingsbehov boligen har, før du sammenligner de øvrige egenskapene.
Når det gjelder effektivitet over en fyringssesong, oppgis SCOP til 4,6 for begge modellene. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker gjennom sesongen. Begge har også samme energiklasse for varme, A++. Forskjellene blir derimot tydelige når temperaturen ute faller. Fujitsu Comfort 09 har en garantert drift ned til −15 °C og leverer 2,4 kW varmeeffekt ved −15 °C. Til sammenligning har Fujitsu Norgespumpa 14 en garantert drift ned til −30 °C, en forskjell på 15 °C. Ved −15 °C ute leverer Norgespumpa 14 en varmeeffekt på 6,0 kW, som er 3,6 kW mer enn den mindre modellen.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. På det laveste viftemodusen har innedelen til Fujitsu Comfort 09 et lydnivå på 22 dB(A), målt i desibel som angir oppgitt lydstyrke. Fujitsu Norgespumpa 14 har et tilsvarende laveste lydnivå på 24 dB(A), som utgjør en forskjell på 2 dB(A). Ved drift som kjøling har begge pumper energiklasse A++. Sesongkuldefaktoren, SEER, er oppgitt til 8,4 på Comfort 09 og 7,4 på Norgespumpa 14, som gir en forskjell på 1,0 i favør av Comfort 09.
Noen opplysninger er kun oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 oppgis fysiske mål på innedelen til 270 × 834 × 222 mm (høyde, bredde og dybde). For Fujitsu Norgespumpa 14 er det oppgitt en varmeeffekt ved −25 °C på 4,7 kW.
Hvilken modell som passer best, avhenger av prioriteringene dine. Legger du mest vekt på høyest mulig varmeeffekt i streng vinterkulde og drift ved svært lave utetemperaturer, skiller Fujitsu Norgespumpa 14 seg ut med en varmeeffekt på 6,0 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −30 °C. Er behovet derimot tilpasset en mindre pumpe, og du vektlegger lavere lydnivå på innedelen og høyere effektivitet ved kjøling, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med et lydnivå på 22 dB(A) og en SEER på 8,4.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Fujitsu Norgespumpa 14 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 6,4 kW | 2,4 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 6,0 kW (gunstigst) | 3,6 kW |
| SCOP | 4,6 | 4,6 | |
| Energiklasse, varme | A++ | A++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 (gunstigst) | 7,4 | 1,0 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) (gunstigst) | 24 dB(A) | 2 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −30 °C (gunstigst) | 15 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Norgespumpa 14 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Norgespumpa 14 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Norgespumpa 14 mot andre modeller
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Wilfa Nordkapp 40 — 6,5 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Panasonic NZ25YKE — 6,5 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.3 — 6,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa 14 mot Panasonic LZ Retro Fit 249 — 6,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger