Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 like store?
- Nei. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har maks varmeeffekt 5,5 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Extreme Gulv 5.5?
- Fujitsu Comfort 09 har høyest SCOP: 4,6 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 gir 3,7 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 fra Comfort-serien og Fujitsu Extreme Gulv 5.5 fra Fujitsu Extreme Gulv-serien er begge luft–luft-varmepumper fra samme produsent. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en maksimal varmeeffekt på 4,0 kW ved pluss 7 °C ute, mens Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en maksimal varmeeffekt på 5,5 kW, noe som utgjør en forskjell på 1,5 kW. Siden de har ulik kapasitet, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Riktig dimensjonering bør derfor avgjøres ut fra boligens størrelse og varmebehov før øvrige egenskaper sammenlignes.
Når det gjelder oppvarming gjennom vinteren, skiller modellene seg fra hverandre i både kapasitet og sesongeffektivitet. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 leverer 3,7 kW ved en utetemperatur på −15 °C, mens Fujitsu Comfort 09 avgir 2,4 kW ved samme temperatur. Det gir en forskjell på 1,3 kW til fordel for gulvmodellen i streng kulde. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, mens Fujitsu Comfort 09 har garantert drift ned til −15 °C, en forskjell på 10 °C. På den andre siden har Fujitsu Comfort 09 en sesongvarmefaktor, kalt SCOP, på 4,6 og energiklasse A++ for varme. SCOP forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker over en hel fyringssesong. Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+, noe som er 0,2 lavere enn på Comfort 09.
For kjøling oppgis sesongkuldefaktoren SEER, som viser energieffektiviteten ved kjøledrift gjennom en hel sesong. Her oppnår Fujitsu Extreme Gulv 5.5 en SEER på 8,6, mens Fujitsu Comfort 09 oppnår 8,4, som gir en differanse på 0,2. Begge modellene benytter kuldemediet R32, og begge leveres med innebygd Wi-Fi.
Enkelte tekniske spesifikasjoner oppgis bare for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 oppgis energiklasse A++ for kjøling, samt et laveste lydnivå for innedelen på 22 dB(A), målt i desibel på laveste viftehastighet. Det oppgis også at innedelen har målene 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −25 °C på 2,6 kW, samt en garanti på 5 år.
Valget mellom disse to modellene avhenger av prioriteringene dine. Legger du mest vekt på jevn energieffektivitet gjennom fyringssesongen, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Vektlegger du derimot høyest mulig varmeeffekt i vinterkulden og drift ved lavere temperaturer, utmerker Fujitsu Extreme Gulv 5.5 seg med garantert drift ned til −25 °C og 3,7 kW varmeeffekt ved −15 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Fujitsu Extreme Gulv 5.5 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 5,5 kW | 1,5 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 3,7 kW (gunstigst) | 1,3 kW |
| SCOP | 4,6 (gunstigst) | 4,4 | 0,2 |
| Energiklasse, varme | A++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 | 8,6 (gunstigst) | 0,2 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 5.5 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 E2 — 5,6 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger