Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 12
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 12 like store?
- Nei. Fujitsu Comfort Design 12 har maks varmeeffekt 5,4 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Comfort Design 12?
- Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Comfort Design 12 gir 3,4 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Comfort Design 12 har garantert drift ned til −20 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Fujitsu Comfort Design 12 er oppgitt til 21 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort Design 12 er to luft–luft-varmepumper fra Fujitsu, men de tilhører ulike serier og har ulik kapasitet. Den første modellen har en maksimal varmeeffekt på 4,0 kW, mens den andre yter opptil 5,4 kW. Forskjellen i maksimal varmeeffekt er 1,4 kW. Ettersom modellene ikke er like store, passer de til ulike varmebehov og boligarealer. Det er derfor lurt å velge riktig dimensjonering til boligen før man vurderer de øvrige egenskapene.
Når det gjelder oppvarming og effektivitet, skiller tallene seg på flere områder. SCOP angir sesongvarmefaktoren, altså hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm gjennom en hel fyringssesong. Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Comfort Design 12 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++. Forskjellen i SCOP er 0,5. På kalde vinterdager ved −15 °C leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Fujitsu Comfort Design 12 leverer 3,4 kW, en forskjell på 1,0 kW. Den garanterte driftstemperaturen skiller seg med 5 °C: Fujitsu Comfort 09 har garantert drift ned til −15 °C, mens Fujitsu Comfort Design 12 har garantert drift ned til −20 °C.
For kjøling har Fujitsu Comfort 09 en SEER på 8,4 og energiklasse A++, mens Fujitsu Comfort Design 12 har en SEER på 8,7 og energiklasse A+++. Forskjellen i SEER er 0,3. SEER måler sesongeffektiviteten ved kjøledrift. Lydnivået på laveste viftetrinn for innedelen er oppgitt til 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09 og 21 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 12, noe som utgjør en forskjell på 1 dB(A). Desibelskalaen for lyd måler lydtrykk, der lavere tall betyr mindre støy. Begge modellene har innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32. De fysiske målene på innedelen er 270 × 834 × 222 mm for Fujitsu Comfort 09, mot 270 × 798 × 240 mm for Fujitsu Comfort Design 12.
Det er ingen opplysninger i datagrunnlaget som bare oppgis for den ene modellen. Begge produsentspesifikasjonene inneholder de samme tekniske datapunktene.
Valget mellom disse to modellene henger først og fremst sammen med boligens oppvarmingsbehov og klimaet der du bor. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen og behov for oppvarming i strengere kulde, er det Fujitsu Comfort Design 12 som utmerker seg med SCOP på 5,1, varmeeffekt på 3,4 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −20 °C. Har boligen derimot et mindre varmebehov, vil Fujitsu Comfort 09 med 4,0 kW maksimal varmeeffekt og drift ned til −15 °C være dimensjonert for et annet bruksområde.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Fujitsu Comfort Design 12 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 5,4 kW | 1,4 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 3,4 kW (gunstigst) | 1,0 kW |
| SCOP | 4,6 | 5,1 (gunstigst) | 0,5 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 | 8,7 (gunstigst) | 0,3 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) | 21 dB(A) (gunstigst) | 1 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −20 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 270 × 834 × 222 mm | 270 × 798 × 240 mm | |
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Comfort 12 — 5,3 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger