varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort 12

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort 12 like store?
Nei. Fujitsu Comfort 12 har maks varmeeffekt 5,3 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Comfort 12?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Comfort 12 gir 2,8 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Begge innedelene er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort 12 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent og modellserie. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en maks varmeeffekt på 4,0 kW ved pluss sju grader ute, mens Fujitsu Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW. Det gir en forskjell på 1,3 kW. Dette betyr at de to modellene passer til ulike oppvarmingsbehov. Hvilken størrelse du trenger avhenger av boligens areal, planløsning og isolasjon, og du bør velge riktig dimensjonering før du vurderer øvrige tekniske detaljer.

Når det gjelder effektivitet gjennom en fyringssesong, oppgir produsenten identiske verdier for begge modeller. Begge har en SCOP på 4,6. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker gjennom fyringssesongen. Begge modellene er dermed plassert i energiklasse A++ for oppvarming. Når det blir kaldt ute, skiller varmeeffekten seg imidlertid mellom modellene. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Fujitsu Comfort 12 leverer 2,8 kW. Dette gir en forskjell på 0,4 kW i favør av Fujitsu Comfort 12 på en kald vinterdag. Begge modellene har en garantert drift ned til −15 °C.

Ved kjøling om sommeren er det derimot den minste modellen som oppnår høyest effektivitet. SEER beskriver sesongkuldefaktoren, altså kjøleeffektiviteten over en hel sesong. Her har Fujitsu Comfort 09 en SEER på 8,4, mens Fujitsu Comfort 12 har 7,7, noe som utgjør en forskjell på 0,7. Til tross for denne forskjellen har begge modellene energiklasse A++ for kjøling. Lydnivået på laveste viftetrinn innendørs er oppgitt til 22 dB(A) for begge varmepumpene. dB(A) er måleenheten for lydstyrke tilpasset det menneskelige øret.

De øvrige fysiske og tekniske spesifikasjonene som produsenten oppgir, er like for begge modellene. Begge benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Innedelene har også nøyaktig samme fysiske mål på 270 × 834 × 222 mm. Produsenten har oppgitt de samme datapunktene for begge modellene, så det er ingen verdier som utelukkende foreligger for bare én av dem.

Når du skal velge mellom disse to modellene, bør du legge vekt på oppvarmingsbehovet og boligens størrelse. Har boligen behov for mer varme på kalde dager, er det Fujitsu Comfort 12 som skiller seg ut med en varmeeffekt ved −15 °C på 2,8 kW mot 2,4 kW på den mindre modellen, samt en høyere maksimal varmeeffekt på 5,3 kW mot 4,0 kW. Dersom varmebehovet er mer moderat og du legger mest vekt på effektiviteten ved kjøling om sommeren, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SEER på 8,4 mot 7,7.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort 12, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Fujitsu Comfort 12Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW5,3 kW1,3 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW2,8 kW (gunstigst)0,4 kW
SCOP4,64,6
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER8,4 (gunstigst)7,70,7
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)22 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm270 × 834 × 222 mm

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Comfort 12
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.