varmepumpeguru.no

Daikin Nepura Stylish mot General Gulvmodellen 4.0 (modell 12)

Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.

Daikin Nepura Stylish, innedel
Daikin Nepura Stylish7,1 kW · SCOP 5,2Bilde: Daikin
General Gulvmodellen 4.0 (modell 12), innedel
General Gulvmodellen 4.0 (modell 12)6,2 kW · SCOP 4,2Bilde: General

Kort fortalt

Er Daikin Nepura Stylish og General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,1 kW for Daikin Nepura Stylish og 6,2 kW for General Gulvmodellen 4.0 (modell 12).
Hvilken bruker minst strøm, Daikin Nepura Stylish eller General Gulvmodellen 4.0 (modell 12)?
Daikin Nepura Stylish har høyest SCOP: 5,2 mot 4,2 for General Gulvmodellen 4.0 (modell 12). SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Daikin Nepura Stylish gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 4,5 kW for General Gulvmodellen 4.0 (modell 12). Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Daikin Nepura Stylish har garantert drift ned til −30 °C, General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Daikin Nepura Stylish er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for General Gulvmodellen 4.0 (modell 12).
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Daikin Nepura Stylish fra Daikin og General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) fra General er to luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Begge er beregnet på å dekke lignende oppvarmingsbehov i boligen. Daikin Nepura Stylish er en del av serien Daikin Nepura og har en oppgitt maks varmeeffekt på 7,1 kW, mens General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) fra General Gulvmodell-serien har en maks varmeeffekt på 6,2 kW. Forskjellen er 0,9 kW ved mildt vær på 7 °C ute.

Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, oppgis SCOP. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Daikin Nepura Stylish har en SCOP på 5,2 og energiklasse A+++ for varme. General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) har en SCOP på 4,2, noe som tilsvarer energiklasse A+, en forskjell i SCOP på 1,0. Ved kaldt vær leverer Daikin-modellen 4,8 kW ved −15 °C, mens General-modellen leverer 4,5 kW, en forskjell på 0,3 kW. Ved −25 °C har begge en varmeeffekt på 3,7 kW. Daikin Nepura Stylish har garantert drift ned til −30 °C, mens General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) har garantert drift ned til −25 °C.

Lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn avgir innedelen til Daikin Nepura Stylish 19 dB(A), mot 22 dB(A) for General Gulvmodellen 4.0 (modell 12). Utedelen til Daikin har et oppgitt lydnivå på 49 dB(A), mens Generals utedel er oppgitt til 62 dB(A), som utgjør en forskjell på 13 dB(A). Begge modellene kan brukes til kjøling om sommeren og har energiklasse A+++ for kjøling. Kjøleeffektiviteten måles med SEER, der Daikin har en verdi på 8,8 og General har 8,5, en forskjell på 0,3. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og begge har innebygd Wi-Fi.

Produsentene oppgir enkelte tekniske detaljer ulikt. For Daikin Nepura Stylish er det oppgitt en nominell varmeeffekt på 3,2 kW, en varmeeffekt ved −20 °C på 4,3 kW og en nominell kjøleeffekt på 3,0 kW. I tillegg oppgis utedelens mål til 605 × 930 × 376 mm, en utedelsvekt på 42,0 kg, anbefalt sikring på 16 A og en garanti på 2 år. For General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) er disse punktene ikke oppgitt, men produsenten oppgir en COP på 4,10, som angir effektfaktoren ved et enkelt målepunkt.

Hvilken modell som passer best, avhenger av hva man prioriterer. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen, skiller Daikin Nepura Stylish seg ut med en SCOP på 5,2 mot 4,2. Vektlegger du lavest mulig lydnivå inne og ute, er Daikin Nepura Stylish registrert med 19 dB(A) inne og 49 dB(A) ute. Har du behov for drift ved svært lave utetemperaturer, skiller Daikin Nepura Stylish seg ut med garantert drift ned til −30 °C mot General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) sine −25 °C. Skulle behovet først og fremst være stabil effekt i streng kulde, yter begge modellene 3,7 kW ved −25 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.

Daikin Nepura Stylish og General Gulvmodellen 4.0 (modell 12), egenskap for egenskap
EgenskapDaikin Nepura StylishGeneral Gulvmodellen 4.0 (modell 12)Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt7,1 kW6,2 kW0,9 kW
Varmeeffekt ved −15 °C4,8 kW (gunstigst)4,5 kW0,3 kW
Varmeeffekt ved −25 °C3,7 kW3,7 kW
SCOP5,2 (gunstigst)4,21,0
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A+
Kjøling
SEER8,8 (gunstigst)8,50,3
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste19 dB(A) (gunstigst)22 dB(A)3 dB(A)
Lydnivå utedel49 dB(A) (gunstigst)62 dB(A)13 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C (gunstigst)−25 °C5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Daikin Nepura Stylish oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; nominell kjøleeffekt; utedel H×B×D; utedel, vekt; anbefalt sikring og garanti.

Bare General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) oppgir i tillegg: COP.

Pris

Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Daikin Nepura Stylish og General Gulvmodellen 4.0 (modell 12)
ForhandlerUten monteringForhandlerens prisSist kontrollert
Daikin Nepura StylishAlle 2 tilbud
General Gulvmodellen 4.0 (modell 12)Se tilbudet
På forespørsel

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt.

Få tilbud

Varmepumpe eller service

Vi videreformidler forespørselen din til vår partner i ditt område.

Hva er postnummeret ditt?
Hva trenger du hjelp med?
Har du varmepumpe i dag?
Hvordan kan vi kontakte deg?
Dette er et ønske. Leverandøren vurderer hva som passer boligen din.

Slik bruker vi opplysningene dine.