Cooper & Hunter Arctic 18 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Arctic 18 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 6,6 kW for Cooper & Hunter Arctic 18 og 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Arctic 18 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,2 for Cooper & Hunter Arctic 18. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Cooper & Hunter Arctic 18 ned til −25 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 24 dB(A) for Cooper & Hunter Arctic 18.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Her sammenlignes to luft–luft-varmepumper: Cooper & Hunter Arctic 18 fra serien Arctic og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra serien Samsung Nordic. Begge modellene er like store i maksimal varmeeffekt, som er den høyeste effekten pumpen kan levere ved en utetemperatur på +7 °C. Cooper & Hunter oppgir 6,6 kW, mens Samsung oppgir 6,7 kW, en forskjell på 0,1 kW.
Når det gjelder effektivitet over en fyringssesong, måles dette i sesongvarmefaktoren SCOP. Tallet viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir tilbake per kilowattime strøm den bruker. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8, mens Cooper & Hunter Arctic 18 har en SCOP på 4,2. Forskjellen er 0,6 til fordel for Samsung-modellen. Dette gjenspeiles også i energiklassen for oppvarming, der Samsung er merket med A++ og Cooper & Hunter med A+. For kjøling er energiklassen henholdsvis A+++ for Samsung og A++ for Cooper & Hunter. Når det gjelder drift i streng kulde, garanterer Samsung drift ned til −30 °C, mens Cooper & Hunter garanterer drift ned til −25 °C. Forskjellen er 5 °C.
Lydnivået på laveste viftetrinn innendørs er 17 dB(A) hos Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 og 24 dB(A) hos Cooper & Hunter Arctic 18, en forskjell på 7 dB(A). Måleenheten dB(A) viser lydstyrken slik det menneskelige øret oppfatter den. Begge modellene benytter kuldemediet R32, og begge har innebygd Wi-Fi. Innedelen til Cooper & Hunter måler 300 × 970 × 224 mm og veier 13,0 kg, mens Samsungs innedel måler 299 × 889 × 215 mm med en vekt på 9,8 kg, en vektforskjell på 3,2 kg. Utedelen til Cooper & Hunter har målene 555 × 802 × 350 mm og veier 30,5 kg, mot Samsungs mål på 548 × 790 × 285 mm og vekt på 31,9 kg, en forskjell på 1,4 kg.
Enkelte verdier er bare oppgitt for den ene modellen. For Cooper & Hunter Arctic 18 oppgis nominell varmeeffekt ved +7 °C til 5,6 kW, effektfaktor (COP) til 3,90, varmeeffekt ved −15 °C til 3,9 kW og varmeeffekt ved −25 °C til 2,8 kW. Produsenten oppgir også nominell kjøleeffekt til 5,2 kW samt utedelens lydnivå til 56 dB(A). For Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgis SCOP for kaldt klima til 3,8.
Hvilken modell du bør velge, avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer. Er sesongeffektivitet, garantert drift i temperaturer ned mot −30 °C og et lavt oppgitt lydnivå på innedelen på 17 dB(A) viktigst, peker tallene for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 seg ut. Dersom du ønsker en modell der fysiske mål og utedelens lydnivå på 56 dB(A) passer til installasjonsstedet, viser spesifikasjonene hva Cooper & Hunter Arctic 18 leverer.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Arctic 18 | Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 6,6 kW | 6,7 kW | 0,1 kW |
| SCOP | 4,2 | 4,8 (gunstigst) | 0,6 |
| Energiklasse, varme | A+ | A++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 24 dB(A) | 17 dB(A) (gunstigst) | 7 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −25 °C | −30 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 300 × 970 × 224 mm | 299 × 889 × 215 mm | |
| Innedel, vekt | 13,0 kg | 9,8 kg | 3,2 kg |
| Utedel H×B×D | 555 × 802 × 350 mm | 548 × 790 × 285 mm | |
| Utedel, vekt | 30,5 kg | 31,9 kg | 1,4 kg |
Bare Cooper & Hunter Arctic 18 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt og lydnivå utedel.
Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Arctic 18 | |||
| Ingen forhandler registrert ennå | |||
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Arctic 18 mot andre modeller
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6600 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Gree Fairy 35 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Electric IGURU 6600 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Heavy Industries MHI ZS-W 50 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Samsung Nordic Airise S2 12 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Panasonic LZ Retro Fit 249 — 6,6 kW
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot andre modeller
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Daikin Nepura Moskus 35 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Ask 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Kontur 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Rotenso Teta 6.7 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Rotenso Teta Mirror 6.7 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Midea Forest 50 — 6,7 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot SamsungAlle sammenligninger