Cooper & Hunter Arctic 18 mot Fujitsu Kystpumpa 6.1
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Arctic 18 og Fujitsu Kystpumpa 6.1 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 6,6 kW for Cooper & Hunter Arctic 18 og 6,1 kW for Fujitsu Kystpumpa 6.1.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Arctic 18 eller Fujitsu Kystpumpa 6.1?
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,2 for Cooper & Hunter Arctic 18. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Cooper & Hunter Arctic 18 gir 3,9 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Kystpumpa 6.1. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Cooper & Hunter Arctic 18 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Kystpumpa 6.1 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Cooper & Hunter Arctic 18 og Fujitsu Kystpumpa 6.1 er to luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Den første modellen tilhører Arctic-serien fra Cooper & Hunter, mens den andre er fra serien Fujitsu Kystpumpa. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader ute er oppgitt til 6,6 kW for Cooper & Hunter Arctic 18 og 6,1 kW for Fujitsu Kystpumpa 6.1, noe som utgjør en forskjell på 0,5 kW. Siden begge modellene leverer rundt seks kilowatt på det meste, dekker de et tilsvarende varmebehov.
Når det gjelder oppvarming gjennom en hel fyringssesong, viser tallene tydelige forskjeller. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime tilført strøm gjennom fyringssesongen. Her har Fujitsu Kystpumpa 6.1 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+ for varme, mens Cooper & Hunter Arctic 18 har en SCOP på 4,2 og energiklasse A+. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,9 i favør av modellen fra Fujitsu. Ser man derimot på ytelsen på kalde vinterdager, leverer Cooper & Hunter Arctic 18 en varmeeffekt ved −15 °C på 3,9 kW, mot 3,4 kW fra Fujitsu Kystpumpa 6.1. Det gir en forskjell på 0,5 kW. Produsenten av Cooper & Hunter Arctic 18 garanterer drift ned til −25 °C, mens grensen for Fujitsu Kystpumpa 6.1 er oppgitt til −15 °C, en forskjell på 10 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32. For kjøling har Fujitsu Kystpumpa 6.1 energiklasse A+++, mens Cooper & Hunter Arctic 18 er merket med energiklasse A++. Cooper & Hunter Arctic 18 har innebygd Wi-Fi, mens Fujitsu Kystpumpa 6.1 ikke har innebygd Wi-Fi.
En del opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Cooper & Hunter Arctic 18 oppgir produsenten en nominell varmeeffekt på 5,6 kW, en varmeeffekt ved −25 °C på 2,8 kW og en COP på 3,90. Videre oppgis nominell kjøleeffekt til 5,2 kW, laveste lydnivå for innedelen til 24 dB(A) og utedelens lydnivå til 56 dB(A). Målene for innedelen er 300 × 970 × 224 mm med en vekt på 13,0 kg, mens utedelen måler 555 × 802 × 350 mm og veier 30,5 kg. For Fujitsu Kystpumpa 6.1 oppgir produsenten en SEER på 8,5, som er sesongkuldefaktoren for drift i kjølemodus.
Valget mellom disse to modellene handler i stor grad om klimaet der boligen ligger. Legger du mest vekt på driftssikkerhet og levert varme i streng kulde, er det Cooper & Hunter Arctic 18 som skiller seg ut med garantert drift ned til −25 °C og 3,9 kW ved −15 °C. Er det derimot høyest mulig energieffektivitet gjennom fyringssesongen som betyr mest, er det Fujitsu Kystpumpa 6.1 som peker seg ut med en SCOP på 5,1.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Arctic 18 | Fujitsu Kystpumpa 6.1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 6,6 kW | 6,1 kW | 0,5 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,9 kW (gunstigst) | 3,4 kW | 0,5 kW |
| SCOP | 4,2 | 5,1 (gunstigst) | 0,9 |
| Energiklasse, varme | A+ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −25 °C (gunstigst) | −15 °C | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Nei | |
Bare Cooper & Hunter Arctic 18 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå innedel, laveste; lydnivå utedel; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.
Bare Fujitsu Kystpumpa 6.1 oppgir i tillegg: SEER.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Arctic 18 | |||
| Ingen forhandler registrert ennå | |||
Fujitsu Kystpumpa 6.1Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Arctic 18 mot andre modeller
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6600 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Gree Fairy 35 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Electric IGURU 6600 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Mitsubishi Heavy Industries MHI ZS-W 50 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Samsung Nordic Airise S2 12 — 6,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 18 mot Panasonic LZ Retro Fit 249 — 6,6 kW
Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot andre modeller
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Mitsubishi Electric Furo 6000 — 6,0 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Mitsubishi Heavy Industries MHI ZSX-W 25 — 6,0 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot General Gulvmodellen 4.0 (modell 12) — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Mitsubishi Electric IGURU 6200 — 6,2 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot FujitsuAlle sammenligninger