Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mill Compact Pro WiFi 5200
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Arctic 12 og Mill Compact Pro WiFi 5200 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 4,7 kW for Cooper & Hunter Arctic 12 og 5,2 kW for Mill Compact Pro WiFi 5200.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Arctic 12 eller Mill Compact Pro WiFi 5200?
- Mill Compact Pro WiFi 5200 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,1 for Cooper & Hunter Arctic 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Mill Compact Pro WiFi 5200 har garantert drift ned til −30 °C, Cooper & Hunter Arctic 12 ned til −25 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Begge innedelene er oppgitt til 21 dB(A) på laveste viftetrinn.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Cooper & Hunter Arctic 12 fra produsenten Cooper & Hunter og Mill Compact Pro WiFi 5200 fra Mill er begge luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Den maksimale varmeeffekten, som er den høyeste effekten pumpen leverer ved 7 varmegrader ute, er 4,7 kW for Cooper & Hunter Arctic 12 og 5,2 kW for Mill Compact Pro WiFi 5200. Forskjellen mellom dem er 0,5 kW.
Når det gjelder energieffektivitet, måles dette gjerne i SCOP, som er sesongvarmefaktoren. Dette tallet forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime strøm den forbruker gjennom en fyringssesong. Her oppnår Cooper & Hunter Arctic 12 en SCOP på 4,1, noe som plasserer den i energiklasse A+ for varme. Mill Compact Pro WiFi 5200 har en SCOP på 5,1, som gir energiklasse A+++ for oppvarming. Forskjellen i SCOP er 1,0 i favør av modellen fra Mill. For kjøling har Cooper & Hunter energiklasse A++, mens Mill er oppført med A+++. Når temperaturen synker ute, har Cooper & Hunter Arctic 12 en garantert drift ned til −25 °C, mens Mill Compact Pro WiFi 5200 har garantert drift ned til −30 °C, en forskjell på 5 °C.
Inne i boligen har begge modellene et laveste lydnivå på 21 dB(A) fra innedelen, målt på laveste viftetrinn. Ute er det imidlertid en målbar variasjon: lydnivået på utedelen er 52 dB(A) for Cooper & Hunter, mot 56 dB(A) for Mill. Her skiller det 4 dB(A). Begge varmepumpene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller innedelene seg noe i dimensjoner: Cooper & Hunter måler 289 × 845 × 209 mm med en vekt på 10,5 kg, mens Mill måler 290 × 770 × 230 mm og veier 10,0 kg. Vektforskjellen på innedelen er 0,5 kg.
Noen tekniske verdier er bare oppgitt for den ene modellen. Cooper & Hunter oppgir en nominell varmeeffekt på 3,8 kW og en nominell kjøleeffekt på 3,5 kW ved standard testbetingelser, samt en COP på 4,00 for ett enkelt målepunkt. I tillegg oppgis varmeeffekt i streng kulde til 2,6 kW ved −15 °C og 2,0 kW ved −25 °C. Mål på utedelen er 555 × 732 × 330 mm med en vekt på 24,5 kg. For Mill Compact Pro WiFi 5200 oppgis det en SEER på 9,7, som beskriver sesongkuldefaktoren ved kjøling.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hva man prioriterer. Vektlegger du lavest mulig lydnivå utendørs, er Cooper & Hunter Arctic 12 mest gunstig med 52 dB(A). Er det derimot høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen og drift ved de laveste utetemperaturene som teller mest, peker Mill Compact Pro WiFi 5200 seg ut med en SCOP på 5,1 og garantert drift ned til −30 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Arctic 12 | Mill Compact Pro WiFi 5200 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,7 kW | 5,2 kW | 0,5 kW |
| SCOP | 4,1 | 5,1 (gunstigst) | 1,0 |
| Energiklasse, varme | A+ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 21 dB(A) | 21 dB(A) | |
| Lydnivå utedel | 52 dB(A) (gunstigst) | 56 dB(A) | 4 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −25 °C | −30 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 289 × 845 × 209 mm | 290 × 770 × 230 mm | |
| Innedel, vekt | 10,5 kg | 10,0 kg | 0,5 kg |
Bare Cooper & Hunter Arctic 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.
Bare Mill Compact Pro WiFi 5200 oppgir i tillegg: SEER.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Arctic 12Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Mill Compact Pro WiFi 5200Alle 2 tilbud | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Arctic 12 mot andre modeller
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Cooper & Hunter Daytona 12 grafittgrå — 4,7 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Cooper & Hunter Daytona 12 hvit — 4,7 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Animair Alpha 35 — 4,8 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Electric Gussuri 4600 — 4,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Heavy Industries Himlingsmodell 35 — 4,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Heavy Industries Netsu 20 ZT-WA — 4,6 kW
Mill Compact Pro WiFi 5200 mot andre modeller
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Gree G-Tech — 5,2 kW
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Haier Flexis Plus 35 — 5,2 kW
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Mitsubishi Heavy Industries MHI Gulvmodell SRF 35 — 5,2 kW
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Mitsubishi Heavy Industries Innbyggingsmodell 35 — 5,2 kW
- Mill Compact Pro WiFi 5200 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot MillAlle sammenligninger