Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,7 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 og 8,4 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 5,3 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 gir 6,1 kW ved −15 °C, mot 4,9 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Begge har garantert drift ned til −30 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Begge innedelene er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er to luft–luft-varmepumper fra samme produsent og modellserie. Begge modellene er i samme størrelsesklasse, men skiller seg fra hverandre i oppgitt varmeeffekt. Maksimal varmeeffekt ved standard testforhold på 7 varmegrader ute er oppgitt til 7,7 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 og 8,4 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, noe som utgjør en forskjell på 0,7 kW.
Effektiviteten gjennom fyringssesongen er identisk på papiret. Begge modellene har en SCOP på 5,3 og energiklasse A+++ for oppvarming. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker gjennom en hel fyringssesong. Når det gjelder evnen til å levere varme i sterk kulde, skiller modellene seg derimot fra hverandre. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 en varmeeffekt på 6,1 kW, mot 4,9 kW fra Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, en forskjell på 1,2 kW. Ved −25 °C er effekten 4,6 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 og 4,0 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, som tilsvarer en forskjell på 0,6 kW. Begge varmepumpene har garantert drift ned til −30 °C.
Når det gjelder kjøling, lyd og utstyr, deler de to modellene de samme spesifikasjonene. For kjøledrift har begge en SEER på 10,6 og energiklasse A+++. SEER angir sesongkjølefaktoren, altså kjøleeffektiviteten over en hel sesong. Lydnivået på laveste viftetrinn for innedelen er oppgitt til 19 dB(A) for begge to, og utedelen avgir 44 dB(A). Begge modellene benytter kuldemediet R32, har innebygd Wi-Fi og leveres med 5 år garanti.
Produsenten oppgir nøyaktig de samme tekniske målepunktene for begge disse modellene, og det er ingen oppførte egenskaper som bare gjelder for den ene.
Valget mellom disse to modellene koker i praksis ned til varmebehovet på de kaldeste vinterdagene, ettersom effektivitetstall, lydnivå og funksjoner ellers er like. Legger du mest vekt på høyest mulig varmeeffekt i streng kulde, skiller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 seg ut med 6,1 kW ved −15 °C og 4,6 kW ved −25 °C. Dersom boligen har et noe lavere varmebehov når temperaturen faller, leverer Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 henholdsvis 4,9 kW og 4,0 kW ved de samme utetemperaturene.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 | Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 7,7 kW | 8,4 kW | 0,7 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 4,9 kW | 6,1 kW (gunstigst) | 1,2 kW |
| Varmeeffekt ved −25 °C | 4,0 kW | 4,6 kW (gunstigst) | 0,6 kW |
| SCOP | 5,3 | 5,3 | |
| Energiklasse, varme | A+++ | A+++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 10,6 | 10,6 | |
| Energiklasse, kjøling | A+++ | A+++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 19 dB(A) | 19 dB(A) | |
| Lydnivå utedel | 44 dB(A) | 44 dB(A) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −30 °C | −30 °C | |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Garanti | |||
| Garanti | 5 år | 5 år | |
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot andre modeller
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Panasonic LZ35TKE Retro Fit — 7,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Panasonic VZ Heatcharge 9 — 7,8 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 mot Toshiba Signatur 35 ND1 — 7,8 kW
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot andre modeller
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Panasonic NZ50YKE — 8,3 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Toshiba Multisplitt Seiya — 8,2 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 8700 — 8,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Toshiba Multi Nordic Polar — 8,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Toshiba Multi Nordic Ask — 8,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 mot Toshiba Multi Nordic Gulvmodell — 8,7 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger