varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 14 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 14, innedel
Fujitsu Norgespumpa 146,4 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu / FJ Klima Norge AS
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.48,4 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 14 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har maks varmeeffekt 8,4 kW ved +7 °C, mot 6,4 kW for Fujitsu Norgespumpa 14. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 14 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 14. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 gir 6,1 kW ved −15 °C, mot 6,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 14. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Begge har garantert drift ned til −30 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 24 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 14.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 14 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er to luft–luft-varmepumper fra Fujitsu, og begge tilhører serien Fujitsu Norgespumpa Extreme. Dette er to modeller av ulik størrelse. Maks varmeeffekt er den høyeste effekten produsenten oppgir ved 7 varmegrader ute, og her yter Fujitsu Norgespumpa 14 opptil 6,4 kW, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er oppgitt til 8,4 kW. Forskjellen er 2,0 kW. Fordi modellene ikke er like store, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Hvilken kapasitet boligen krever, bør derfor vurderes før du sammenligner de øvrige tallene.

Effektiviteten gjennom en hel fyringssesong måles med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Norgespumpa 14 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,7. Når det gjelder varmeeffekt ved lave temperaturer, er forskjellene mindre. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 en effekt på 6,1 kW, mot 6,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 14, en forskjell på 0,1 kW. Ved −25 °C er tallene snudd: Da leverer Fujitsu Norgespumpa 14 en effekt på 4,7 kW, mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 yter 4,6 kW. Forskjellen er 0,1 kW. Begge modellene har en garantert drift ned til −30 °C.

Når det gjelder lyd på innedelen, måles dette i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn er lydnivået for innedelen 19 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, mot 24 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 14. Forskjellen er 5 dB(A). Til kjøling om sommeren oppgis SEER, som er sesongkuldefaktoren. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har en SEER på 10,6 og energiklasse A+++ for kjøling, mens Fujitsu Norgespumpa 14 har en SEER på 7,4 og energiklasse A++. Forskjellen er 3,2. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi.

For Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er det også oppgitt et lydnivå for utedelen på 44 dB(A), samt en garanti på 5 år. Tilsvarende verdier er ikke oppgitt for Fujitsu Norgespumpa 14.

Hvilken modell som passer best, avhenger av hva du prioriterer for boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet, lavere lydnivå på laveste viftetrinn og høy kjøleeffektivitet, er det Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 som skiller seg ut med en SCOP på 5,3, 19 dB(A) på innedelen og en SEER på 10,6. Er det derimot avgitt varmeeffekt ved ekstrem kulde som betyr mest, oppgir Fujitsu Norgespumpa 14 en varmeeffekt på 4,7 kW ved −25 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 14 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 14Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,4 kW8,4 kW2,0 kW
Varmeeffekt ved −15 °C6,0 kW6,1 kW (gunstigst)0,1 kW
Varmeeffekt ved −25 °C4,7 kW (gunstigst)4,6 kW0,1 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,410,6 (gunstigst)3,2
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste24 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C−30 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 oppgir i tillegg: lydnivå utedel og garanti.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 14 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 14
Alle tilbud
På forespørsel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.