varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 6.4 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 6.4, innedel
Fujitsu Norgespumpa 6.46,2 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.77,7 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har maks varmeeffekt 7,7 kW ved +7 °C, mot 6,2 kW for Fujitsu Norgespumpa 6.4. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 6.4 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 6.4. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa 6.4 gir 6,0 kW ved −15 °C, mot 4,9 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Norgespumpa 6.4 ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 6.4.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 6.4 fra serien Fujitsu Norgespumpa og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 fra serien Fujitsu Norgespumpa Extreme er to luft–luft varmepumper fra samme produsent. Disse to modellene er ikke like store. Maks varmeeffekt ved sju plussgrader ute er 6,2 kW for Fujitsu Norgespumpa 6.4 og 7,7 kW for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, en forskjell på 1,5 kW. Modellene passer dermed til ulike oppvarmingsbehov, og det er lurt å velge riktig dimensjonering for boligen før de øvrige tekniske egenskapene vurderes.

Effektiviteten gjennom fyringssesongen uttrykkes med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime tilført strøm. Her har Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 en SCOP på 5,3 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Norgespumpa 6.4 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,7. Når det gjelder varmelevering i kaldt vær, oppgir dataene motsatt mønster for de to. Ved en utetemperatur på −15 °C yter Fujitsu Norgespumpa 6.4 en varmeeffekt på 6,0 kW, mot 4,9 kW fra Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, som er en forskjell på 1,1 kW. Ved −25 °C er effekten 4,7 kW mot 4,0 kW, en forskjell på 0,7 kW. Samtidig har Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 garantert drift ned til −30 °C, mens Fujitsu Norgespumpa 6.4 har garantert drift ned til −25 °C, en differanse på 5 °C.

Lydnivået på laveste viftetrinn innendørs er 19 dB(A) på Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 og 22 dB(A) på Fujitsu Norgespumpa 6.4. Forskjellen inne er 3 dB(A). På utedelen er lydnivået 43 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 6.4 og 44 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, en forskjell på 1 dB(A). For kjøledrift viser sesongkuldefaktoren SEER hvor effektivt pumpen kjøler. Her har Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 en SEER på 10,6 og energiklasse A+++ for kjøling, mot 7,3 og energiklasse A++ for Fujitsu Norgespumpa 6.4, noe som utgjør en forskjell på 3,3. Begge modellene benytter kuldemediet R32, begge har innebygd Wi-Fi, og begge har en garanti på 5 år.

Det er ingen opplysninger i datagrunnlaget som bare oppgis for den ene modellen. Samtlige tekniske verdier er oppgitt for begge to.

Hvilken modell som passer best, avhenger av hva som vektlegges i boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet, lavere lydnivå inne og kjøling om sommeren, er det Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 som skiller seg ut med en SCOP på 5,3, et innendørs lydnivå på 19 dB(A) og SEER på 10,6. Er det derimot viktigst med høyest mulig avgitt varmeeffekt på de kaldeste vinterdagene, leverer Fujitsu Norgespumpa 6.4 mer varme i kulden med 6,0 kW ved −15 °C og 4,7 kW ved −25 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 6.4Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,2 kW7,7 kW1,5 kW
Varmeeffekt ved −15 °C6,0 kW (gunstigst)4,9 kW1,1 kW
Varmeeffekt ved −25 °C4,7 kW (gunstigst)4,0 kW0,7 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,310,6 (gunstigst)3,3
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Lydnivå utedel43 dB(A) (gunstigst)44 dB(A)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−25 °C−30 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Garanti
Garanti5 år5 år

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 6.4
Alle tilbud
På forespørsel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.