varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 09 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 09, innedel
Fujitsu Norgespumpa 095,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu / FJ Klima Norge AS
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.77,7 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har maks varmeeffekt 7,7 kW ved +7 °C, mot 5,7 kW for Fujitsu Norgespumpa 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 09 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 gir 4,9 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Norgespumpa 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Norgespumpa 09 ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 er to luft–luft-varmepumper fra Fujitsu. De tilhører henholdsvis serien Norgespumpa og serien Fujitsu Norgespumpa Extreme. Dette er to modeller av ulik størrelse, der Norgespumpa 09 har en maks varmeeffekt på 5,7 kW, mens Norgespumpa Extreme 7.7 har en maks varmeeffekt på 7,7 kW. Forskjellen er 2,0 kW. Fordi modellene ikke er like store, passer de til ulike oppvarmingsbehov. Huseiere bør derfor først ta stilling til hvor stor effekt boligen krever, før de ser på de øvrige tekniske forskjellene.

Når det gjelder oppvarming og effektivitet, skiller tallene seg på flere områder. SCOP, eller sesongvarmefaktoren, viser hvor mange kilowattimer varme pumpen avgir per kilowattime strøm gjennom en hel fyringssesong. Norgespumpa 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme. Norgespumpa Extreme 7.7 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A+++ for varme, en forskjell på 0,7 i sesongvarmefaktor. Ved lave utetemperaturer har Norgespumpa Extreme 7.7 høyere ytelse, med en varmeeffekt på 4,9 kW ved −15 °C og 4,0 kW ved −25 °C. Til sammenligning leverer Norgespumpa 09 en varmeeffekt på 3,4 kW ved −15 °C og 2,8 kW ved −25 °C. Dette utgjør en forskjell på 1,5 kW ved −15 °C og 1,2 kW ved −25 °C. Norgespumpa Extreme 7.7 har garantert drift ned til −30 °C, mens Norgespumpa 09 har garantert drift ned til −25 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. På kjøling har Norgespumpa Extreme 7.7 en SEER på 10,6 og energiklasse A+++ for kjøling. SEER er sesongkuldefaktoren og måler kjøleeffektiviteten. Norgespumpa 09 har en SEER på 6,8 og energiklasse A++, en forskjell på 3,8. Lydnivået måles i desibel, dB(A). På det laveste viftetrinn har innedelen til Norgespumpa Extreme 7.7 et lydnivå på 19 dB(A), mens innedelen til Norgespumpa 09 har et laveste lydnivå på 22 dB(A). Forskjellen er 3 dB(A).

Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Norgespumpa 09 oppgis fysiske mål på innedelen til 270 × 834 × 222 mm. For Norgespumpa Extreme 7.7 oppgis et lydnivå på utedelen på 44 dB(A), samt en garanti på 5 år.

Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av hva man prioriterer. Dersom behovet tilsier en modell med lavere maks varmeeffekt på 5,7 kW, er Fujitsu Norgespumpa 09 et alternativ. Legger du derimot vekt på høyest mulig varmeeffekt på kalde dager, drift ned til −30 °C, høyere sesongvarmefaktor på 5,3 eller et lavere lydnivå på innedelen på 19 dB(A), er det Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 som har disse tallene.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 09Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,7 kW7,7 kW2,0 kW
Varmeeffekt ved −15 °C3,4 kW4,9 kW (gunstigst)1,5 kW
Varmeeffekt ved −25 °C2,8 kW4,0 kW (gunstigst)1,2 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER6,810,6 (gunstigst)3,8
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−25 °C−30 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Fujitsu Norgespumpa 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.

Bare Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 oppgir i tillegg: lydnivå utedel og garanti.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.