Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Signatur 35 ND1
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Extreme Gulv 5.5 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
- Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 5,5 kW for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Extreme Gulv 5.5 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
- Toshiba Signatur 35 ND1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Toshiba Signatur 35 ND1 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 3,7 kW for Fujitsu Extreme Gulv 5.5. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Extreme Gulv 5.5 fra Fujitsu Extreme Gulv-serien og Toshiba Signatur 35 ND1 fra Toshiba Signatur-serien er begge luft–luft-varmepumper. Modellene er ikke like store. Fujitsu-modellen har en oppgitt maks varmeeffekt på 5,5 kW, mens Toshiba-modellen yter opptil 7,8 kW, en forskjell på 2,3 kW. Maks varmeeffekt er den høyeste effekten pumpen kan levere ved en utetemperatur på +7 °C. Fordi kapasiteten er ulik, dekker de ulike varmebehov. Huseiere bør derfor først ta stilling til hvor mye varme boligen krever, før egenskapene sammenlignes videre.
Når det gjelder oppvarming gjennom vinteren, viser tallene forskjeller i både effekt og sesongvarmefaktor. SCOP forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Toshiba Signatur 35 ND1 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 5.5 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7 i favør av Toshiba. Toshiba-modellen avgir også mer varme i streng kulde. Ved en utetemperatur på −15 °C yter den 4,5 kW mot 3,7 kW for Fujitsu, en forskjell på 0,8 kW. Ved −25 °C leverer Toshiba 3,5 kW, mens Fujitsu gir 2,6 kW, noe som utgjør en differanse på 0,9 kW. Begge enhetene benytter kuldemediet R32.
På kjøling er rollene byttet om for sesongeffektiviteten. SEER er en sesongkuldefaktor som angir energieffektiviteten ved kjøling over en hel sesong. Her har Fujitsu Extreme Gulv 5.5 en SEER på 8,6, mens Toshiba Signatur 35 ND1 har en SEER på 7,3, en forskjell på 1,3 i favør av Fujitsu.
Enkelte tekniske spesifikasjoner oppgis kun av den ene produsenten. Fujitsu oppgir at Extreme Gulv 5.5 har garantert drift ned til −25 °C, har innebygd Wi-Fi og leveres med 5 års garanti. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir produsenten nominell varmeeffekt på 4,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C på 4,0 kW og en momentan effektfaktor (COP) på 4,42. Toshiba oppgir også nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, energiklasse A++ for kjøling, samt lydnivåer på 19 dB(A) for laveste trinn på innedelen og 48 dB(A) for utedelen, målt i desibel. Videre oppgis fysiske mål for innedelen til 300 × 987 × 210 mm med en vekt på 11,0 kg, utedel på 550 × 780 × 290 mm med en vekt på 34,0 kg, samt en anbefalt sikring på 16 A.
Hva man bør legge mest vekt på, avhenger av boligens behov og hvordan varmepumpen skal brukes. Har du behov for høyest mulig varmeeffekt på kalde dager og høyest effektivitet over fyringssesongen, utmerker Toshiba Signatur 35 ND1 seg med en SCOP på 5,1 og 4,5 kW ved −15 °C. Vektlegges derimot den mest effektive kjølingen gjennom sommerhalvåret, skiller Fujitsu Extreme Gulv 5.5 seg ut med en SEER på 8,6.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Extreme Gulv 5.5 | Toshiba Signatur 35 ND1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,5 kW | 7,8 kW | 2,3 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,7 kW | 4,5 kW (gunstigst) | 0,8 kW |
| Varmeeffekt ved −25 °C | 2,6 kW | 3,5 kW (gunstigst) | 0,9 kW |
| SCOP | 4,4 | 5,1 (gunstigst) | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,6 (gunstigst) | 7,3 | 1,3 |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
Bare Fujitsu Extreme Gulv 5.5 oppgir i tillegg: garantert drift ned til; innebygd Wi-Fi og garanti.
Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; COP; nominell kjøleeffekt; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste; lydnivå utedel; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Extreme Gulv 5.5 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Toshiba Signatur 35 ND1 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 5.5 mot Toshiba Seiya Nordic 35 E2 — 5,6 kW
Toshiba Signatur 35 ND1 mot andre modeller
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot ToshibaAlle sammenligninger