varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 12 mot Toshiba Signatur 35 ND1

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 12, innedel
Fujitsu Comfort Design 125,4 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Toshiba Signatur 35 ND1, innedel
Toshiba Signatur 35 ND17,8 kW · SCOP 5,1Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 5,1 i gjennomsnittsklima.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Signatur 35 ND1 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Signatur 35 ND1 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 21 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 12 fra Fujitsus Comfort Design-serie og Toshiba Signatur 35 ND1 fra serien Toshiba Signatur er begge luft–luft-varmepumper. Dette er to modeller av ulik størrelse. Maks varmeeffekt, som er den høyeste effekten pumpen kan levere ved en utetemperatur på +7 °C, er 5,4 kW for Fujitsu-modellen og 7,8 kW for Toshiba-modellen. Dette utgjør en forskjell på 2,4 kW. Ettersom de har ulik kapasitet, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Hvilken størrelse boligen krever bør derfor avklares før de øvrige tekniske egenskapene vurderes.

Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, stiller modellene likt på årsvarmefaktor. Begge har en SCOP på 5,1, som angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm over en hel fyringssesong. Begge er plassert i energiklasse A+++ for varme. Forskjellen i kapasitet viser seg imidlertid ved lavere utetemperaturer. Varmeeffekt ved −15 °C forteller hvor mye varme som er tilgjengelig på en kald vinterdag. Her yter Fujitsu Comfort Design 12 3,4 kW, mens Toshiba Signatur 35 ND1 leverer 4,5 kW, en forskjell på 1,1 kW i favør av Toshiba.

Lydnivået på det laveste viftemoduset er oppgitt i desibel, dB(A). Laveste lydnivå for innedelen er 21 dB(A) på Fujitsu Comfort Design 12 og 19 dB(A) på Toshiba Signatur 35 ND1, noe som gir en forskjell på 2 dB(A). For kjøling om sommeren har Fujitsu en SEER på 8,7 og energiklasse A+++, mens Toshiba har en SEER på 7,3 og energiklasse A++, en forskjell i sesongkuldefaktor på 1,4. Begge benytter kuldemediet R32. Dimensjonene på innedelene er også forskjellige: Fujitsus innedel måler 270 × 798 × 240 mm, mens Toshibas innedel har målene 300 × 987 × 210 mm.

Noen verdier er bare oppgitt for den ene modellen. Fujitsu oppgir at Comfort Design 12 har garantert drift ned til −20 °C og har innebygd Wi-Fi. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgis det nominell varmeeffekt på 4,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C på 4,0 kW, varmeeffekt ved −25 °C på 3,5 kW samt en COP på 4,42. Produsenten oppgir også nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, lydnivå for utedelen på 48 dB(A), innedelsvekt på 11,0 kg, utedelsmål på 550 × 780 × 290 mm, utedelsvekt på 34,0 kg og en anbefalt sikring på 16 A.

Hva som er mest relevant for valget, henger sammen med husets varmebehov og prioriteringene dine. Legger du mest vekt på høyest mulig varmeeffekt på kalde dager, skiller Toshiba Signatur 35 ND1 seg ut med 4,5 kW ved −15 °C og et laveste lydnivå på 19 dB(A). Er prioriteringen derimot effektivitet ved kjøling på varme dager, er det Fujitsu Comfort Design 12 som utmerker seg med en SEER på 8,7.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Signatur 35 ND1, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 12Toshiba Signatur 35 ND1Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,4 kW7,8 kW2,4 kW
Varmeeffekt ved −15 °C3,4 kW4,5 kW (gunstigst)1,1 kW
SCOP5,15,1
Energiklasse, varmeA+++A+++
Kjøling
SEER8,7 (gunstigst)7,31,4
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste21 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm300 × 987 × 210 mm

Bare Fujitsu Comfort Design 12 oppgir i tillegg: garantert drift ned til og innebygd Wi-Fi.

Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Signatur 35 ND1
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Signatur 35 ND1
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.