varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 12 mot Toshiba Multi Nordic Signatur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 12, innedel
Fujitsu Comfort Design 125,4 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Toshiba Multi Nordic Signatur, innedel
Toshiba Multi Nordic Signatur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Signatur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Toshiba Multi Nordic Signatur?
Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Toshiba Multi Nordic Signatur. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Multi Nordic Signatur gir 6,5 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Multi Nordic Signatur har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 12 ned til −20 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Multi Nordic Signatur er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 21 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 12 er en vanlig luft–luft-varmepumpe fra Fujitsus Comfort Design-serie, mens Toshiba Multi Nordic Signatur er en luft–luft multisplitt fra serien Toshiba Multi Nordic. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort Design 12 har en maks varmeeffekt på 5,4 kW, mens Toshiba Multi Nordic Signatur har en maks varmeeffekt på 8,7 kW, som er en forskjell på 3,3 kW. Pumpene passer dermed til ulike varmebehov, og boligens størrelse og varmebehov bør vurderes før du sammenligner de andre egenskapene.

Når det gjelder effektivitet over fyringssesongen, oppgis dette med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm. Fujitsu Comfort Design 12 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Toshiba Multi Nordic Signatur har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,5 i favør av Fujitsu. På en kald vinterdag ved −15 °C yter derimot Toshiba Multi Nordic Signatur 6,5 kW mot 3,4 kW fra Fujitsu Comfort Design 12, en forskjell på 3,1 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er −25 °C for modellen fra Toshiba og −20 °C for modellen fra Fujitsu, en forskjell på 5 °C.

Effektiviteten for kjøling måles med SEER, som er sesongkuldefaktoren. Fujitsu Comfort Design 12 har en SEER på 8,7 og energiklasse A+++ for kjøling, mens Toshiba Multi Nordic Signatur har en SEER på 7,0 og energiklasse A++, en forskjell på 1,7. Lydnivå måles i desibel, forkortet dB(A). Laveste oppgitte lydnivå på innedelen ved laveste viftehastighet er 19 dB(A) for Toshiba og 21 dB(A) for Fujitsu, en forskjell på 2 dB(A). Begge modellene benytter kuldemediet R32 og begge har innebygd Wi-Fi. Innedelen til Fujitsu måler 270 × 798 × 240 mm, mens innedelen til Toshiba måler 293 × 800 × 226 mm.

Produsenten av Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg flere tekniske verdier som ikke er oppgitt for Fujitsu-modellen. Dette gjelder en nominell varmeeffekt på 7,4 kW, varmeeffekt ved −7 °C på 7,3 kW, ved −20 °C på 5,8 kW og ved −25 °C på 5,1 kW. Toshiba oppgir også en COP på 3,74, som er effektfaktoren i ett enkelt målepunkt, samt en nominell kjøleeffekt på 6,0 kW. Videre oppgir Toshiba et lydnivå på utedelen på 50 dB(A), innedelsvekt på 10,0 kg, utedelsmål på 710 × 900 × 320 mm, utedelsvekt på 58,0 kg og en anbefalt sikring på 20 A.

Hvilken modell du bør vurdere, avhenger av prioriteringene dine og husets varmebehov. Legger du mest vekt på varmeavgivelse i streng kulde, drift ned mot −25 °C og lavest lydnivå på innedelen med 19 dB(A), er det Toshiba Multi Nordic Signatur som har disse tallene. Legger du derimot mest vekt på høyest energieffektivitet gjennom fyringssesongen med en SCOP på 5,1 og best kjøleeffektivitet med en SEER på 8,7, er det Fujitsu Comfort Design 12 som skiller seg ut.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 12Toshiba Multi Nordic SignaturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,4 kW8,7 kW3,3 kW
Varmeeffekt ved −15 °C3,4 kW6,5 kW (gunstigst)3,1 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,60,5
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
SEER8,7 (gunstigst)7,01,7
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste21 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)2 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−20 °C−25 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm293 × 800 × 226 mm

Bare Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Multi Nordic Signatur
Alle tilbud
59 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.