Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic VZ Heatcharge 9
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 12 og Panasonic VZ Heatcharge 9 like store?
- Nei. Panasonic VZ Heatcharge 9 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Panasonic VZ Heatcharge 9?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har høyest SCOP: 6,2 mot 5,1 for Fujitsu Comfort Design 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 12 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort Design 12 fra Fujitsu og Panasonic VZ Heatcharge 9 fra Panasonic er begge varmepumper av typen luft–luft. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu har en oppgitt maks varmeeffekt på 5,4 kW, mens Panasonic oppgir en maks varmeeffekt på 7,8 kW. Dette betyr en forskjell på 2,4 kW ved mild utetemperatur. Fordi modellene har ulik kapasitet, passer de til ulike varmebehov. Hvilken størrelse huset krever, bør derfor vurderes før du sammenligner de øvrige egenskapene.
Når det gjelder energieffektivitet, måles dette gjerne i SCOP. Dette står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort Design 12 en SCOP på 5,1, mens Panasonic VZ Heatcharge 9 har en SCOP på 6,2. Forskjellen er 1,1. Begge modellene er plassert i energiklasse A+++ for varme. Evnen til å levere varme i streng kulde skiller også modellene. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu en varmeeffekt på 3,4 kW, mens Panasonic oppgir 4,8 kW, en forskjell på 1,4 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −20 °C for Fujitsu og −25 °C for Panasonic, noe som utgjør en forskjell på 5 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32, som er den mest utbredte typen i moderne varmepumper. Begge har også innebygd Wi-Fi ferdig installert fra fabrikk, noe som gjør det mulig å styre enhetene via nett.
Det er enkelte opplysninger som kun er oppgitt for Fujitsu Comfort Design 12. For denne modellen oppgir produsenten en SEER på 8,7. SEER er en sesongkuldefaktor som angir effektiviteten ved kjøling over sesongen, og dette gir pumpen energiklasse A+++ for kjøling. Fujitsu oppgir også at laveste lydnivå på innedelen er 21 dB(A), målt på laveste viftetrinn, samt at innedelens fysiske mål er 270 × 798 × 240 mm. Produsenten av Panasonic VZ Heatcharge 9 har ikke oppgitt tilsvarende tall for disse punktene i datagrunnlaget.
Valget mellom disse to modellene avhenger av hvilke tall som betyr mest for din bolig. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet over fyringssesongen, skiller Panasonic VZ Heatcharge 9 seg ut med en SCOP på 6,2. Den oppgir også drift ned til −25 °C og leverer 4,8 kW ved −15 °C. Har boligen et mindre varmebehov, viser dataene for Fujitsu Comfort Design 12 en maks varmeeffekt på 5,4 kW, en SCOP på 5,1 og en varmeeffekt på 3,4 kW ved −15 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 12 | Panasonic VZ Heatcharge 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,4 kW | 7,8 kW | 2,4 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,4 kW | 4,8 kW (gunstigst) | 1,4 kW |
| SCOP | 5,1 | 6,2 (gunstigst) | 1,1 |
| Energiklasse, varme | A+++ | A+++ | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 12 oppgir i tillegg: SEER; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Panasonic VZ Heatcharge 9 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Comfort 12 — 5,3 kW
Panasonic VZ Heatcharge 9 mot andre modeller
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot PanasonicAlle sammenligninger