Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.3
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.3 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12 og 6,3 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.3.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Fujitsu Extreme Gulv 6.3?
- Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.3. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 gir 5,2 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 12 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Denne sammenligningen tar for seg to luft–luft-varmepumper fra samme produsent: Fujitsu Comfort Design 12 fra serien Comfort Design og Fujitsu Extreme Gulv 6.3 fra serien Fujitsu Extreme Gulv. Begge modellene er i samme størrelsesklasse, men har ulike egenskaper når det gjelder oppgitt varmeeffekt og energieffektivitet.
Når det gjelder oppvarming, oppgis maksimal varmeeffekt til 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12 og 6,3 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.3, en forskjell på 0,9 kW. På kalde dager viser tallene at varmeeffekt ved −15 °C er 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12 og 5,2 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.3. Forskjellen her er 1,8 kW i favør av Fujitsu Extreme Gulv 6.3. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −20 °C for Fujitsu Comfort Design 12 og −25 °C for Fujitsu Extreme Gulv 6.3, en forskjell på 5 °C. Ser man på effektiviteten over en hel fyringssesong, måles dette med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker. Her oppnår Fujitsu Comfort Design 12 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7 i favør av førstnevnte.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. For kjøling oppgis SEER, som er sesongkuldefaktoren. Fujitsu Comfort Design 12 har en SEER på 8,7, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har 8,1, en forskjell på 0,6 til fordel for Fujitsu Comfort Design 12.
Noen opplysninger er kun oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort Design 12 oppgir produsenten energiklasse A+++ for kjøling, et laveste lydnivå på innedelen på 21 dB(A), samt fysiske mål på innedelen på 270 × 798 × 240 mm. Lydnivået måles i desibel, dB(A), der lavere verdier betyr mindre lyd. For Fujitsu Extreme Gulv 6.3 oppgis det derimot en varmeeffekt ved −25 °C på 4,2 kW, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hva du prioriterer ut fra de oppgitte tallene. Vektlegger du høy sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen og kjølesesongen, skiller Fujitsu Comfort Design 12 seg ut med en SCOP på 5,1 og en SEER på 8,7. Legger du derimot mest vekt på høy avgitt varmeeffekt i streng vinterkulde og drift ned mot lavere temperaturer, skiller Fujitsu Extreme Gulv 6.3 seg ut med 5,2 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 12 | Fujitsu Extreme Gulv 6.3 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,4 kW | 6,3 kW | 0,9 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,4 kW | 5,2 kW (gunstigst) | 1,8 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,4 | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,7 (gunstigst) | 8,1 | 0,6 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 12 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.3 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 6.3 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Comfort 12 — 5,3 kW
Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 — 6,2 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger