Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 5,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12 og 6,2 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.2.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 12 eller Fujitsu Extreme Gulv 6.2?
- Fujitsu Comfort Design 12 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.2. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 3,4 kW for Fujitsu Comfort Design 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 12 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort Design 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men fra ulike serier. Begge modellene regnes til samme størrelsesklasse, selv om oppgitte effekttall varierer noe. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader ute er oppgitt til 5,4 kW for Comfort Design 12 og 6,2 kW for Extreme Gulv 6.2, noe som utgjør en forskjell på 0,8 kW.
Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, viser tallene ulike styrker. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort Design 12 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7. På kalde vinterdager snur bildet i favør av gulvmodellen. Ved −15 °C leverer Extreme Gulv 6.2 en varmeeffekt på 4,5 kW, mot 3,4 kW fra Comfort Design 12, en forskjell på 1,1 kW. Extreme Gulv 6.2 har også garantert drift ned til −25 °C, mens Comfort Design 12 har garantert drift ned til −20 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. For kjøling oppgis SEER, som er sesongkuldefaktor og måler effektiviteten ved kjøling over sesongen. Comfort Design 12 oppnår en SEER på 8,7, mens Extreme Gulv 6.2 har 8,5, en forskjell på 0,2 i favør av førstnevnte.
Noen tekniske data er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort Design 12 oppgir produsenten energiklasse A+++ for kjøling, et laveste lydnivå for innedelen på 21 dB(A) på laveste viftetrinn, samt innedelsmål på 270 × 798 × 240 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 6.2 er det oppgitt en varmeeffekt ved −25 °C på 3,7 kW, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hva du prioriterer i boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet og best energiklasse gjennom fyringssesongen, skiller Fujitsu Comfort Design 12 seg ut med en SCOP på 5,1 og SEER på 8,7. Er det derimot varmeleveranse på kalde vinterdager og drift i streng kulde som er viktigst, peker Fujitsu Extreme Gulv 6.2 seg ut med 4,5 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 12 | Fujitsu Extreme Gulv 6.2 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,4 kW | 6,2 kW | 0,8 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,4 kW | 4,5 kW (gunstigst) | 1,1 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,4 | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,7 (gunstigst) | 8,5 | 0,2 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 12 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 6.2 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 5.5 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort Design 12 mot Fujitsu Comfort 12 — 5,3 kW
Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger