varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Signatur 35 ND1

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 09, innedel
Fujitsu Comfort Design 094,5 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Toshiba Signatur 35 ND1, innedel
Toshiba Signatur 35 ND17,8 kW · SCOP 5,1Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 5,1 i gjennomsnittsklima.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Signatur 35 ND1 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Signatur 35 ND1 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 20 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 09 fra Fujitsu og Toshiba Signatur 35 ND1 fra serien Toshiba Signatur er begge luft–luft-varmepumper, men de er ikke like store. Fujitsu-modellen har en maks varmeeffekt på 4,5 kW, mens modellen fra Toshiba har en maks varmeeffekt på 7,8 kW. Dette gir en forskjell på 3,3 kW. Varmepumpene passer til ulike boliger og oppvarmingsbehov. Det er derfor lurt å ta utgangspunkt i størrelsen på boligen og varmebehovet før du vurderer øvrige tekniske data.

Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, har begge modellene en SCOP på 5,1. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en hel sesong. Begge oppnår energiklasse A+++ for varme. Forskjellen i kapasitet viser seg i kulden. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Comfort Design 09 en varmeeffekt på 3,2 kW, mens Toshiba Signatur 35 ND1 leverer 4,5 kW. Forskjellen er 1,3 kW i favør av Toshiba.

Lydnivået innendørs oppgis i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn avgir innedelen til Fujitsu 20 dB(A), mens innedelen til Toshiba er oppgitt til 19 dB(A), som er en forskjell på 1 dB(A). På kjøling har Fujitsu-modellen en sesongkuldefaktor (SEER) på 9,2 og energiklasse A+++, mens Toshiba-modellen har en SEER på 7,3 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 1,9. Begge enhetene benytter kuldemediet R32. Innedelen til Fujitsu måler 270 × 798 × 240 mm, mens innedelen til Toshiba måler 300 × 987 × 210 mm.

Noen måleverdier er kun oppgitt for den ene modellen. Fujitsu oppgir at Comfort Design 09 har garantert drift ned til −20 °C og har innebygd Wi-Fi. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir produsenten nominell varmeeffekt på 4,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C på 4,0 kW og ved −25 °C på 3,5 kW. Videre oppgir Toshiba effektfaktoren COP til 4,42, nominell kjøleeffekt til 3,5 kW, lydnivå for utedelen til 48 dB(A), vekt på innedelen til 11,0 kg, utedelsmål på 550 × 780 × 290 mm med vekt på 34,0 kg, samt anbefalt sikring på 16 A.

Hvilken modell du bør velge, avhenger av prioriteringene dine. Dersom du trenger høy varmeeffekt i streng kulde, skiller Toshiba Signatur 35 ND1 seg ut med en varmeeffekt på 4,5 kW ved −15 °C og laveste innelyd på 19 dB(A). Legger du derimot mest vekt på effektiv kjøling om sommeren i en mindre enhet, utmerker Fujitsu Comfort Design 09 seg med en SEER på 9,2 og mer kompakte breddemål på innedelen.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Signatur 35 ND1, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 09Toshiba Signatur 35 ND1Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,5 kW7,8 kW3,3 kW
Varmeeffekt ved −15 °C3,2 kW4,5 kW (gunstigst)1,3 kW
SCOP5,15,1
Energiklasse, varmeA+++A+++
Kjøling
SEER9,2 (gunstigst)7,31,9
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste20 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)1 dB(A)
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm300 × 987 × 210 mm

Bare Fujitsu Comfort Design 09 oppgir i tillegg: garantert drift ned til og innebygd Wi-Fi.

Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Signatur 35 ND1
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Signatur 35 ND1
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.