varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Multi Nordic Signatur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 09, innedel
Fujitsu Comfort Design 094,5 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Toshiba Multi Nordic Signatur, innedel
Toshiba Multi Nordic Signatur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Signatur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Toshiba Multi Nordic Signatur?
Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Toshiba Multi Nordic Signatur. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Multi Nordic Signatur gir 6,5 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Multi Nordic Signatur har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 09 ned til −20 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Multi Nordic Signatur er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 20 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 09 er en tradisjonell luft–luft-varmepumpe fra Fujitsu sin Comfort Design-serie, mens Toshiba Multi Nordic Signatur er en luft–luft multisplittmodell fra serien Toshiba Multi Nordic. Disse to modellene er ikke like store. Maksimal varmeeffekt er 4,5 kW på Fujitsu-modellen og 8,7 kW på Toshiba-modellen, en forskjell på 4,2 kW. De er bygget for helt ulike oppvarmingsbehov. Du bør derfor ta utgangspunkt i boligens størrelse og varmebehov før du sammenligner de øvrige dataene.

Når det gjelder oppvarming gjennom vinteren, skiller modellene seg både på kapasitet og sesongeffektivitet. SCOP viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Fujitsu Comfort Design 09 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Toshiba Multi Nordic Signatur har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,5. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer Fujitsu-modellen en varmeeffekt på 3,2 kW, mot 6,5 kW fra Toshiba-modellen. Forskjellen her er 3,3 kW. Toshiba garanterer drift ned til −25 °C, mens Fujitsu oppgir garantert drift ned til −20 °C, som utgjør en forskjell på 5 °C.

Innedelens lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn er lydnivået oppgitt til 20 dB(A) for Fujitsu og 19 dB(A) for Toshiba, en forskjell på 1 dB(A). For kjøling har Fujitsu en sesongkuldefaktor (SEER) på 9,2 og energiklasse A+++, mens Toshiba har en SEER på 7,0 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 2,2. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og begge har innebygd Wi-Fi. Innedelens fysiske mål er 270 × 798 × 240 mm for Fujitsu, mot 293 × 800 × 226 mm for Toshiba.

Det er i tillegg flere tekniske spesifikasjoner som bare oppgis for Toshiba Multi Nordic Signatur. Produsenten oppgir en nominell varmeeffekt på 7,4 kW og en COP på 3,74. Videre oppgis varmeeffekt ved −7 °C til 7,3 kW, ved −20 °C til 5,8 kW, og ved −25 °C til 5,1 kW. For kjøling oppgis nominell kjøleeffekt til 6,0 kW. For Toshiba oppgis også et lydnivå på utedelen på 50 dB(A), anbefalt sikring på 20 A, innedelsvekt på 10,0 kg, utedelsmål på 710 × 900 × 320 mm samt en utedelsvekt på 58,0 kg.

Hvilken modell som er mest relevant, avhenger av hva du prioriterer. Er målet høyest mulig sesongeffektivitet, skiller Fujitsu Comfort Design 09 seg ut med en SCOP på 5,1 mot 4,6 og en SEER på 9,2 mot 7,0. Trenger boligen derimot stor varmekapasitet i kaldt vær, skiller Toshiba Multi Nordic Signatur seg ut med 6,5 kW varmeeffekt ved −15 °C mot 3,2 kW, samt garantert drift ned til −25 °C mot −20 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 09Toshiba Multi Nordic SignaturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,5 kW8,7 kW4,2 kW
Varmeeffekt ved −15 °C3,2 kW6,5 kW (gunstigst)3,3 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,60,5
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
SEER9,2 (gunstigst)7,02,2
Energiklasse, kjølingA+++ (gunstigst)A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste20 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−20 °C−25 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm293 × 800 × 226 mm

Bare Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Multi Nordic Signatur
Alle tilbud
59 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.