varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort Design 09 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort Design 09, innedel
Fujitsu Comfort Design 094,5 kW · SCOP 5,1Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 127,2 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung Electronics

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort Design 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har maks varmeeffekt 7,2 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12?
Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort Design 09 ned til −20 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 20 dB(A) for Fujitsu Comfort Design 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort Design 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 er to luft–luft-varmepumper fra ulike serier og produsenter. Disse modellene er ikke like store. Maksimal varmeeffekt ved 7 plussgrader er 4,5 kW for modellen fra Fujitsu og 7,2 kW for modellen fra Samsung, noe som utgjør en forskjell på 2,7 kW. Ettersom kapasiteten er så ulik, dekker de forskjellige varmebehov. Du bør derfor først vurdere hvor mye varme boligen din krever på kalde dager, før du sammenligner de andre egenskapene.

Når det gjelder energieffektivitet, oppgis dette blant annet som SCOP, eller sesongvarmefaktor. Dette tallet forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker gjennom en hel fyringssesong. Fujitsu Comfort Design 09 har en SCOP på 5,1 og tilhører energiklasse A+++ for varme, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har en SCOP på 4,8 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,3 i fordel for modellen fra Fujitsu. For drift i lave temperaturer garanterer Fujitsu drift ned til −20 °C, mens Samsung garanterer drift ned til −30 °C, en forskjell på 10 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. På kjøling har begge energiklasse A+++, mens sesongkuldefaktoren SEER er 9,2 for Fujitsu mot 8,6 for Samsung, en forskjell på 0,6. Lydnivå måles i desibel, forkortet dB(A). På laveste viftetrinnet har innedelen til Samsung et oppgitt lydnivå på 17 dB(A), mens Fujitsu er oppgitt til 20 dB(A), som er en forskjell på 3 dB(A). Målene på innedelene skiller seg også. Fujitsus innedel måler 270 × 798 × 240 mm, mens innedelen fra Samsung måler 299 × 889 × 215 mm.

Enkelte opplysninger er bare oppgitt av den ene produsenten. Fujitsu oppgir at modellen leverer en varmeeffekt ved −15 °C på 3,2 kW. Samsung oppgir på sin side en nominell varmeeffekt på 4,0 kW, en SCOP for kaldt klima på 3,8, samt en COP på 3,74. Videre oppgir Samsung nominell kjøleeffekt til 3,5 kW og utedelens lydnivå til 46 dB(A). For Samsung er det også oppgitt at innedelen veier 9,8 kg, mens utedelen veier 31,9 kg og måler 548 × 790 × 285 mm.

Valget mellom disse to modellene avhenger av hva som er viktigst for installasjonen. Har du behov for en mindre pumpe med høyest effektivitet over fyringssesongen, er det Fujitsu Comfort Design 09 som utmerker seg med en SCOP på 5,1 og en SEER på 9,2. Trenger du derimot høyere maksimal varmeeffekt, garantert drift i sterkere kulde og lavest lydnivå på laveste viftetrinn, skiller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 seg ut med en maksimal varmeeffekt på 7,2 kW, garantert drift ned til −30 °C og et laveste lydnivå på 17 dB(A).

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort Design 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort Design 09Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,5 kW7,2 kW2,7 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,80,3
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A++
Kjøling
SEER9,2 (gunstigst)8,60,6
Energiklasse, kjølingA+++A+++
Støy
Lydnivå innedel, laveste20 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−20 °C−30 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 798 × 240 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort Design 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; SCOP, kaldt klima; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort Design 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort Design 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.