Fujitsu Comfort Design 09 mot Panasonic VZ Heatcharge 9
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 09 og Panasonic VZ Heatcharge 9 like store?
- Nei. Panasonic VZ Heatcharge 9 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Panasonic VZ Heatcharge 9?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har høyest SCOP: 6,2 mot 5,1 for Fujitsu Comfort Design 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 09 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort Design 09 fra Fujitsu sin Comfort Design-serie og Panasonic VZ Heatcharge 9 fra serien Panasonic VZ er begge luft–luft-varmepumper, men de er ikke like store. Maks varmeeffekt, som er den høyeste effekten pumpen leverer ved 7 varmegrader ute, er 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09 og 7,8 kW for Panasonic VZ Heatcharge 9. Det utgjør en forskjell på 3,3 kW. Pumpene passer dermed til ulike varmebehov, og det er viktig å velge riktig dimensjonering til boligen før øvrige egenskaper sammenlignes.
Når det gjelder energieffektivitet, oppgis dette ofte som SCOP. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Begge modellene er plassert i energiklasse A+++ for varme, men Panasonic VZ Heatcharge 9 har en SCOP på 6,2, mens Fujitsu Comfort Design 09 har 5,1. Forskjellen er 1,1. I kulde er varmeeffekt ved −15 °C oppgitt til 3,2 kW for modellen fra Fujitsu og 4,8 kW for modellen fra Panasonic, som gir en forskjell på 1,6 kW. Garantert driftstemperatur, som er den laveste utetemperaturen produsenten garanterer at pumpen fungerer ved, er −20 °C for Fujitsu og −25 °C for Panasonic. Her skiller det 5 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32, som er den vanligste typen i moderne varmepumper. Både Fujitsu Comfort Design 09 og Panasonic VZ Heatcharge 9 har dessuten innebygd Wi-Fi som standard.
Det er enkelte tekniske opplysninger som bare produsenten av Fujitsu Comfort Design 09 oppgir. For denne modellen er laveste lydnivå for innedelen oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, der desibel angir oppfattet lydstyrke. Målene på innedelen er 270 × 798 × 240 mm. Fujitsu oppgir også verdier for kjøling, med en sesongkuldefaktor (SEER) på 9,2 og energiklasse A+++ for kjøling. Tilsvarende tall for lyd, mål og kjøling er ikke oppgitt for modellen fra Panasonic.
Hvilken varmepumpe du bør velge, avhenger av hva boligen krever. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongvarmefaktor gjennom fyringssesongen, er det Panasonic VZ Heatcharge 9 som skiller seg ut med en SCOP på 6,2 mot 5,1. Den leverer også høyere varmeeffekt på kalde dager, med 4,8 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C. Dersom boligens oppvarmingsbehov er mindre og dekkes av en lavere effektklasse, kan Fujitsu Comfort Design 09 med 4,5 kW maks varmeeffekt være dimensjonen som passer.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 09 | Panasonic VZ Heatcharge 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,5 kW | 7,8 kW | 3,3 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,2 kW | 4,8 kW (gunstigst) | 1,6 kW |
| SCOP | 5,1 | 6,2 (gunstigst) | 1,1 |
| Energiklasse, varme | A+++ | A+++ | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 09 oppgir i tillegg: SEER; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Panasonic VZ Heatcharge 9 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Comfort 09 — 4,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Panasonic VZ Heatcharge 9 mot andre modeller
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot PanasonicAlle sammenligninger