Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort Design 09 og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 like store?
- Nei. Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har maks varmeeffekt 6,2 kW ved +7 °C, mot 4,5 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort Design 09 eller Fujitsu Extreme Gulv 6.2?
- Fujitsu Comfort Design 09 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.2. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 3,2 kW for Fujitsu Comfort Design 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort Design 09 ned til −20 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Denne sammenligningen tar for seg to luft–luft varmepumper fra Fujitsu: Fujitsu Comfort Design 09 fra serien Comfort Design og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 fra serien Fujitsu Extreme Gulv. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort Design 09 har en maks varmeeffekt på 4,5 kW ved sju plussgrader, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 yter opptil 6,2 kW, en forskjell på 1,7 kW. Ettersom kapasiteten er såpass ulik, passer de til ulike boligstørrelser og oppvarmingsbehov. Riktig dimensjonering til huset bør derfor vurderes før du ser på de øvrige spesifikasjonene.
Når det gjelder oppvarming i kaldt vær, har modellene forskjellige styrker. Fujitsu Extreme Gulv 6.2 leverer 4,5 kW ved −15 °C, mens Fujitsu Comfort Design 09 leverer 3,2 kW ved samme utetemperatur. Det er en forskjell på 1,3 kW. Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har også en lavere garantert driftstemperatur, ned til −25 °C, mot −20 °C for Fujitsu Comfort Design 09, en differanse på 5 °C. Ser vi derimot på energieffektivitet, måles dette med SCOP, som er sesongvarmefaktoren og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort Design 09 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Begge kan også brukes til kjøling om sommeren. Her benyttes SEER, som er sesongkuldefaktoren over en kjølesesong. Fujitsu Comfort Design 09 er oppgitt med en SEER på 9,2, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SEER på 8,5, en forskjell på 0,7.
Enkelte opplysninger finnes bare for den ene modellen. For Fujitsu Comfort Design 09 oppgir produsenten en energiklasse for kjøling på A+++, et laveste lydnivå på innedelen på 20 dB(A) på laveste viftetrinn, samt innedelsmål på 270 × 798 × 240 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgis det en varmeeffekt på 3,7 kW ved −25 °C, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell du bør velge kommer an på hva du vektlegger. Har du en bolig med større varmebehov eller bor i et område med streng vinterkulde, utmerker Fujitsu Extreme Gulv 6.2 seg med en varmeeffekt på 4,5 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C. Legger du derimot mest vekt på høyest mulig energieffektivitet gjennom fyringssesongen og kjølesesongen, skiller Fujitsu Comfort Design 09 seg ut med en SCOP på 5,1 og en SEER på 9,2.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort Design 09 | Fujitsu Extreme Gulv 6.2 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,5 kW | 6,2 kW | 1,7 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 3,2 kW | 4,5 kW (gunstigst) | 1,3 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,4 | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 9,2 (gunstigst) | 8,5 | 0,7 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −20 °C | −25 °C (gunstigst) | 5 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort Design 09 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort Design 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 6.2 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort Design 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Comfort 09 — 4,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort Design 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger