varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Signatur 25

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Toshiba Signatur 25, innedel
Toshiba Signatur 257,2 kW · SCOP 5,1Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Signatur 25 like store?
Nei. Toshiba Signatur 25 har maks varmeeffekt 7,2 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Toshiba Signatur 25?
Toshiba Signatur 25 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Signatur 25 gir 3,8 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Signatur 25 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Signatur 25 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Signatur 25 er begge luft–luft-varmepumper, men de har ulik kapasitet. Modellen fra Fujitsu tilhører serien Comfort og har en maksimal varmeeffekt på 5,3 kW ved 7 varmegrader ute. Til sammenligning har Toshiba Signatur 25 fra serien Toshiba Signatur en maksimal varmeeffekt på 7,2 kW, som er en forskjell på 1,9 kW. Siden disse to varmepumpene ikke er like store, passer de til ulike varmebehov. Det er derfor lurt å velge størrelse etter huset og varmebehovet ditt før du sammenligner de øvrige spesifikasjonene.

Når det gjelder oppvarming gjennom vinteren, oppgir produsentene data for både årsvirkningsgrad og drift i kulde. SCOP beskriver sesongvarmefaktoren, altså hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort 12 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Toshiba Signatur 25 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++, som utgjør en forskjell på 0,5 i sesongvarmefaktor. Ved en utetemperatur på −15 °C yter modellen fra Fujitsu 2,8 kW, mens modellen fra Toshiba yter 3,8 kW, en forskjell på 1,0 kW. For laveste utetemperatur har Fujitsu Comfort 12 garantert drift ned til −15 °C, mens Toshiba Signatur 25 har garantert drift ned til −25 °C, som gir en forskjell på 10 °C.

Lydnivå oppgis i desibel med A-filter, forkortet dB(A), som gjenspeiler hvordan menneskeøret oppfatter lyd. På laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Comfort 12 et lydnivå på 22 dB(A), mens Toshiba Signatur 25 har 19 dB(A), en forskjell på 3 dB(A). For kjøling har begge modellene en SEER, altså sesongkuldefaktor, på 7,7 samt energiklasse A++. Begge varmepumpene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Innedelen til Fujitsu Comfort 12 måler 270 × 834 × 222 mm, mens innedelen til Toshiba Signatur 25 måler 300 × 987 × 210 mm.

For Toshiba Signatur 25 oppgir produsenten i tillegg en del tekniske data som ikke er oppgitt for modellen fra Fujitsu. Dette gjelder nominell varmeeffekt på 3,2 kW, effektfaktor (COP) på 4,92 og nominell kjøleeffekt på 2,8 kW. Toshiba oppgir også varmeeffekt ved andre kuldegrader: 4,3 kW ved −7 °C, 3,2 kW ved −20 °C og 2,6 kW ved −25 °C. Videre oppgir produsenten for denne modellen et lydnivå på utedelen på 48 dB(A), vekt på innedelen på 11,0 kg, utedelsmål på 550 × 780 × 290 mm med vekt på 33,0 kg, samt en anbefalt sikring på 16 A.

Hvilken modell som passer best, avhenger av prioriteringene dine og boligens forutsetninger. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongvarmefaktor over fyringssesongen og driftssikkerhet ned mot sterk kulde, skiller Toshiba Signatur 25 seg ut med en SCOP på 5,1 og garantert drift ned til −25 °C. Dersom du har et mindre varmebehov og fysisk plass til innedelen er avgjørende, har Fujitsu Comfort 12 mindre dimensjoner på innedelen i høyde og bredde med 270 × 834 × 222 mm.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Signatur 25, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 12Toshiba Signatur 25Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,3 kW7,2 kW1,9 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,8 kW3,8 kW (gunstigst)1,0 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,77,7
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−25 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm300 × 987 × 210 mm

Bare Toshiba Signatur 25 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Signatur 25
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Signatur 25
Alle tilbud
26 590 krServion AS3. november 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.