varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Multi Nordic Signatur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Toshiba Multi Nordic Signatur, innedel
Toshiba Multi Nordic Signatur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Signatur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Toshiba Multi Nordic Signatur?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Multi Nordic Signatur gir 6,5 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Multi Nordic Signatur har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Multi Nordic Signatur er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 12 er en vanlig luft–luft-varmepumpe fra Fujitsus Comfort-serie, mens Toshiba Multi Nordic Signatur er et multisplitt-system i serien Toshiba Multi Nordic. Disse to modellene er ikke like store. Maksimal varmeeffekt ved mildt vær er 5,3 kW for Fujitsu mot 8,7 kW for Toshiba, som er en forskjell på 3,4 kW. Modellene dekker derfor svært ulike oppvarmingsbehov, og boligens størrelse og rominndeling bør avgjøre kapasitetsbehovet før andre egenskaper sammenlignes.

Når det gjelder effektivitet gjennom fyringssesongen, oppgir begge modellene en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme. SCOP, eller sesongvarmefaktor, viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Forskjellene blir tydeligere i kulde. Toshiba Multi Nordic Signatur har garantert drift ned til −25 °C og leverer 6,5 kW ved −15 °C. Til sammenligning har Fujitsu Comfort 12 en garantert drift ned til −15 °C, der den leverer 2,8 kW. Dette gir en forskjell i varmeeffekt på 3,7 kW ved −15 °C og en forskjell i garantert driftstemperatur på 10 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. På det laveste viftemodusen har innedelen til Toshiba et lydnivå på 19 dB(A), målt i desibel som angir oppfattet lydstyrke, mens Fujitsu har 22 dB(A). Forskjellen er 3 dB(A). Ved kjøling er begge plassert i energiklasse A++, men Fujitsu har en høyere sesongkuldefaktor med en SEER på 7,7 mot 7,0 hos Toshiba, som er en differanse på 0,7. De fysiske målene på innedelene er 270 × 834 × 222 mm for Fujitsu og 293 × 800 × 226 mm for Toshiba.

Det er en rekke tekniske verdier som bare oppgis for Toshiba Multi Nordic Signatur. Produsenten oppgir en nominell varmeeffekt på 7,4 kW, en COP på 3,74 og en nominell kjøleeffekt på 6,0 kW. For Toshiba oppgis det også varmeeffekt ved ytterligere temperaturer: 7,3 kW ved −7 °C, 5,8 kW ved −20 °C og 5,1 kW ved −25 °C. I tillegg oppgis utedelens lydnivå til 50 dB(A), anbefalt sikring til 20 A, innedelens vekt til 10,0 kg, utedelens vekt til 58,0 kg, samt utedelens mål på 710 × 900 × 320 mm.

Hvilken modell som passer best, avhenger av hva som vektlegges. Er det viktigst med høy varmeeffekt i sterk kulde og lavest mulig lydnivå på innedelen, skiller Toshiba Multi Nordic Signatur seg ut med 6,5 kW ved −15 °C, drift ned til −25 °C og et laveste lydnivå på 19 dB(A). Vektlegges derimot høyest mulig effektivitet ved kjøling, skiller Fujitsu Comfort 12 seg ut med en SEER på 7,7.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 12Toshiba Multi Nordic SignaturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,3 kW8,7 kW3,4 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,8 kW6,5 kW (gunstigst)3,7 kW
SCOP4,64,6
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER7,7 (gunstigst)7,00,7
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−25 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm293 × 800 × 226 mm

Bare Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 12 og Toshiba Multi Nordic Signatur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Multi Nordic Signatur
Alle tilbud
59 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.