varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 12 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 12, innedel
Fujitsu Comfort 125,3 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 127,2 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung Electronics

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har maks varmeeffekt 7,2 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 12.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Denne sammenligningen viser to luft–luft varmepumper: Fujitsu Comfort 12 fra Fujitsu sin Comfort-serie, og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 fra Samsung sin Nordic WindFree Comfort S2-serie. Modellene er ikke like store. Fujitsu oppgir en maks varmeeffekt på 5,3 kW ved +7 °C ute, mens Samsung oppgir 7,2 kW. Forskjellen er 1,9 kW. Siden de har ulik kapasitet, passer de til ulike varmebehov. Riktig dimensjonering til boligen bør derfor avklares før du ser på de øvrige detaljene.

Når det gjelder oppvarming gjennom en hel fyringssesong, viser tallene forskjeller i sesongvarmefaktoren SCOP. SCOP forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har en SCOP på 4,8, mens Fujitsu Comfort 12 har 4,6. Forskjellen er 0,2. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for oppvarming. Når det gjelder utetemperatur, har Samsung garantert drift ned til −30 °C, mens Fujitsu garanterer drift ned til −15 °C. Det er en forskjell på 15 °C i favør av Samsung for drift i sterk kulde.

For kjøling viser sesongkuldefaktoren SEER at Samsung har 8,6 og energiklasse A+++, mens Fujitsu har 7,7 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 0,9. Lydnivå måles i desibel, dB(A), og laveste lydnivå på innedelen ved laveste vifteturtall er 17 dB(A) for Samsung og 22 dB(A) for Fujitsu. Her er forskjellen 5 dB(A). Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller innedelene seg noe i dimensjoner. Fujitsu sin innedel måler 270 × 834 × 222 mm, mens Samsung sin innedel måler 299 × 889 × 215 mm.

Noen måleverdier er kun oppgitt for den ene modellen. Fujitsu oppgir en varmeeffekt ved −15 °C på 2,8 kW, en opplysning Samsung ikke oppgir. Samsung oppgir på sin side nominell varmeeffekt på 4,0 kW, nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, en COP på 3,74 samt en SCOP for kaldt klima på 3,8. I tillegg oppgir Samsung opplysninger om vekt og utedel: innedelen veier 9,8 kg, utedelen har et lydnivå på 46 dB(A), veier 31,9 kg og har målene 548 × 790 × 285 mm.

Hvilken modell du bør se nærmere på, avhenger av hva du prioriterer i boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig toppeffekt, drift ved svært lave utetemperaturer og et lavere oppgitt lydnivå på innedelen, er det Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 som utmerker seg med sine 7,2 kW maks varmeeffekt, drift ned til −30 °C og 17 dB(A). Har boligen derimot et mindre varmebehov der 5,3 kW maks varmeeffekt er tilstrekkelig, og du ønsker en innedel med lavere høyde og bredde, peker Fujitsu Comfort 12 seg ut med sine fysiske mål på 270 × 834 × 222 mm.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 12Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,3 kW7,2 kW1,9 kW
SCOP4,64,8 (gunstigst)0,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER7,78,6 (gunstigst)0,9
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; SCOP, kaldt klima; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 12 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.