Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic VZ Heatcharge 9
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Panasonic VZ Heatcharge 9 like store?
- Nei. Panasonic VZ Heatcharge 9 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Panasonic VZ Heatcharge 9?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har høyest SCOP: 6,2 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 og Panasonic VZ Heatcharge 9 er begge luft–luft-varmepumper, henholdsvis fra Fujitsus Comfort-serie og Panasonics VZ-serie. Disse to modellene er ikke like store i kapasitet. Fujitsu Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW ved sju plussgrader, mens Panasonic VZ Heatcharge 9 oppgir 7,8 kW, en forskjell på 2,5 kW. Modellene henvender seg dermed til ulike varmebehov, og boligens faktiske oppvarmingsbehov bør legges til grunn før man vurderer de øvrige egenskapene.
Når det gjelder drift i kulde og energieffektivitet, viser tallene klare ulikheter. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Her er SCOP oppgitt til 4,6 for Fujitsu Comfort 12, mens Panasonic VZ Heatcharge 9 er oppført med 6,2, en forskjell på 1,6. Dette gjenspeiles også i energiklasse for varme, der modellen fra Fujitsu har A++ og modellen fra Panasonic har A+++. På kalde vinterdager avgjør varmeeffekten ved lave temperaturer hvor mye varme som gjenstår. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Comfort 12 en varmeeffekt på 2,8 kW, mot 4,8 kW fra Panasonic VZ Heatcharge 9. Det utgjør en forskjell på 2,0 kW. Produsenten garanterer drift ned til −15 °C for Fujitsu, mens Panasonic garanterer drift ned til −25 °C, en forskjell på 10 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32, som er det vanligste mediet for moderne varmepumper. Begge har også innebygd Wi-Fi som standard.
For Fujitsu Comfort 12 oppgir produsenten flere tekniske verdier som ikke er oppgitt for Panasonic VZ Heatcharge 9. Dette gjelder blant annet kjøledata, der Fujitsu er registrert med SEER på 7,7 og energiklasse A++ for kjøling. SEER er en sesongkuldefaktor som måler effektiviteten ved kjøling over en sesong. Fujitsu oppgir også laveste lydnivå for innedelen til 22 dB(A), målt på laveste vifteturtall i desibel A, samt innedelens fysiske mål på 270 × 834 × 222 mm (H×B×D). Disse opplysningene er bare oppgitt for Fujitsu-modellen.
Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av prioriteringene dine. Dersom du legger mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet og høy varmeeffekt i streng vinterkulde, er det Panasonic VZ Heatcharge 9 som skiller seg ut med en SCOP på 6,2, varmeeffekt på 4,8 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C. Har boligen et lavere oppvarmingsbehov der en maks varmeeffekt på 5,3 kW og garantert drift til −15 °C dekker behovet, er Fujitsu Comfort 12 dimensjonert for den typen oppgave.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Panasonic VZ Heatcharge 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 7,8 kW | 2,5 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 4,8 kW (gunstigst) | 2,0 kW |
| SCOP | 4,6 | 6,2 (gunstigst) | 1,6 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: SEER; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Panasonic VZ Heatcharge 9 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Panasonic VZ Heatcharge 9 mot andre modeller
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot PanasonicAlle sammenligninger