Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.3
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.3 like store?
- Nei. Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har maks varmeeffekt 6,3 kW ved +7 °C, mot 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Extreme Gulv 6.3?
- Fujitsu Comfort 12 har høyest SCOP: 4,6 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.3. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 gir 5,2 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.3 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men de tilhører ulike serier og har ulik kapasitet. Fujitsu Comfort 12 har en maks varmeeffekt på 5,3 kW, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har en maks varmeeffekt på 6,3 kW. Dette er den høyeste varmeeffekten produsenten oppgir ved en utetemperatur på +7 °C, og forskjellen er 1,0 kW. Modellene er ikke like store og passer dermed til ulike varmebehov. Hvor mye varme boligen krever, bør derfor vurderes før du sammenligner de øvrige tekniske dataene.
Når det gjelder oppvarming over en hel fyringssesong, måles effektiviteten i SCOP, som står for sesongvarmefaktor. Dette tallet forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm den bruker. Fujitsu Comfort 12 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,2 i favør av Fujitsu Comfort 12. Ved lave utetemperaturer har derimot Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mer varmeeffekt å rutte med. Ved −15 °C leverer Fujitsu Extreme Gulv 6.3 en varmeeffekt på 5,2 kW, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Dette er en forskjell på 2,4 kW. Produsenten garanterer drift ned til −15 °C for Fujitsu Comfort 12 og ned til −25 °C for Fujitsu Extreme Gulv 6.3, som utgjør en forskjell på 10 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. På varme sommerdager kan begge apparatene brukes til kjøling. Kjøleeffektiviteten over sesongen oppgis som SEER, der sesongkuldefaktoren er 8,1 for Fujitsu Extreme Gulv 6.3 og 7,7 for Fujitsu Comfort 12. Forskjellen er 0,4 i favør av Fujitsu Extreme Gulv 6.3.
Noen tekniske opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 12 oppgir produsenten en energiklasse for kjøling på A++, et laveste lydnivå for innedelen på 22 dB(A) målt på laveste viftetrinn, samt fysiske mål for innedelen på 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 6.3 oppgir produsenten i tillegg en varmeeffekt ved −25 °C på 4,2 kW, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell du bør velge, avhenger av hva som er viktigst for boligen din. Legger du mest vekt på jevn energieffektivitet gjennom fyringssesongen, viser tallene at Fujitsu Comfort 12 har den gunstigste sesongvarmefaktoren med en SCOP på 4,6. Dersom du derimot har behov for mest mulig varmeeffekt på kalde vinterdager og garantert drift i streng kulde, skiller Fujitsu Extreme Gulv 6.3 seg ut med en varmeeffekt på 5,2 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Fujitsu Extreme Gulv 6.3 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 6,3 kW | 1,0 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 5,2 kW (gunstigst) | 2,4 kW |
| SCOP | 4,6 (gunstigst) | 4,4 | 0,2 |
| Energiklasse, varme | A++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 7,7 | 8,1 (gunstigst) | 0,4 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.3 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 6.3 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 — 6,2 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger