Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12 og 6,2 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.2.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 12 eller Fujitsu Extreme Gulv 6.2?
- Fujitsu Comfort 12 har høyest SCOP: 4,6 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.2. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 2,8 kW for Fujitsu Comfort 12. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 12 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 12 og Fujitsu Extreme Gulv 6.2 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men fra ulike serier. Begge modellene regnes til samme størrelsesklasse, selv om oppgitt maks varmeeffekt skiller seg noe. Maks varmeeffekt ved en utetemperatur på +7 °C er oppgitt til 5,3 kW for Fujitsu Comfort 12 og 6,2 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.2, en forskjell på 0,9 kW.
Når det gjelder oppvarming og drift i kulde, viser dataene flere forskjeller. SCOP er sesongvarmefaktoren, og den forteller hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm gjennom en hel fyringssesong. Her har Fujitsu Comfort 12 en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+, en forskjell på 0,2 i sesongvarmefaktor. Ved lave temperaturer snur bildet. Varmeeffekt ved −15 °C er effekten som gjenstår på en kald vinterdag. Ved denne temperaturen leverer Fujitsu Extreme Gulv 6.2 4,5 kW mot 2,8 kW fra Fujitsu Comfort 12, som utgjør en forskjell på 1,7 kW. Den garanterte driftstemperaturen er oppgitt til −15 °C for Fujitsu Comfort 12 og −25 °C for Fujitsu Extreme Gulv 6.2, en forskjell på 10 °C.
For kjøling oppgis SEER, som er sesongkuldefaktoren over en kjølesesong. Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SEER på 8,5, mens Fujitsu Comfort 12 har 7,7, en forskjell på 0,8. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi.
Noen tekniske verdier er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 12 er laveste lydnivå for innedelen oppgitt til 22 dB(A), målt i desibel på laveste viftetrinn. For denne modellen er også energiklasse for kjøling oppgitt til A++, og innedelens mål er oppgitt til 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −25 °C på 3,7 kW, samt en garanti på 5 år.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hva som vektlegges i boligen. Er laveste strømforbruk gjennom fyringssesongen og høyest sesongvarmefaktor viktigst, skiller Fujitsu Comfort 12 seg ut med en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Legger du derimot mest vekt på varmeavgivelse i streng kulde, skiller Fujitsu Extreme Gulv 6.2 seg ut med en varmeeffekt på 4,5 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 12 | Fujitsu Extreme Gulv 6.2 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 5,3 kW | 6,2 kW | 0,9 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,8 kW | 4,5 kW (gunstigst) | 1,7 kW |
| SCOP | 4,6 (gunstigst) | 4,4 | 0,2 |
| Energiklasse, varme | A++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 7,7 | 8,5 (gunstigst) | 0,8 |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 12 oppgir i tillegg: energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garanti.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 12 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Extreme Gulv 6.2 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 12 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Fujitsu Comfort Design 12 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Nordkapp 30 — 5,4 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Comfort 12 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger