varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Signatur 35 ND1

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Toshiba Signatur 35 ND1, innedel
Toshiba Signatur 35 ND17,8 kW · SCOP 5,1Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
Toshiba Signatur 35 ND1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Signatur 35 ND1 gir 4,5 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Signatur 35 ND1 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsus Comfort-serie og Toshiba Signatur 35 ND1 fra serien Toshiba Signatur er begge luft–luft-varmepumper, men de er ikke like store. Maks varmeeffekt ved 7 plussgrader ute er 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09 og 7,8 kW for Toshiba Signatur 35 ND1, noe som gir en forskjell på 3,8 kW. Dette betyr at modellene er dimensjonert for ulike varmebehov og boligstørrelser. Hvilken størrelse som passer til boligen din, bør derfor avgjøres før du sammenligner øvrige egenskaper.

Effektiviteten gjennom en hel fyringssesong angis med SCOP, som er sesongvarmefaktoren for hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime strøm. Her har Toshiba Signatur 35 ND1 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,5. Når vinterkulden setter inn, synker varmeeffekten hos begge to. Ved −15 °C leverer Toshiba-modellen 4,5 kW, mens Fujitsu-modellen leverer 2,4 kW. Forskjellen ved denne utetemperaturen er 2,1 kW i favør av Toshiba Signatur 35 ND1.

Lydnivået på det laveste viftemodusen er oppgitt til 19 dB(A) for Toshiba Signatur 35 ND1 og 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09, en forskjell på 3 dB(A). Desibelskalaen for lyd måler lydtrykk, der lavere tall betyr stillere gange. For kjøling om sommeren har begge energiklasse A++, men sesongkjølefaktoren SEER er 8,4 for Fujitsu mot 7,3 for Toshiba, en differanse på 1,1. Begge modellene benytter kuldemediet R32. Innvendige dimensjoner skiller seg også: innedelen til Fujitsu måler 270 × 834 × 222 mm, mens Toshiba-innedelen er 300 × 987 × 210 mm.

Noen tekniske data oppgis kun av den ene produsenten. Fujitsu oppgir at Comfort 09 har garantert drift ned til −15 °C og at den leveres med innebygd Wi-Fi. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgis det derimot nominell varmeeffekt på 4,2 kW, COP på 4,42 samt videre varmeeffekt ved strengere kulde med 4,0 kW ved −20 °C og 3,5 kW ved −25 °C. Toshiba oppgir også nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, lydnivå på utedelen på 48 dB(A), vekt på innedelen på 11,0 kg, utedelsmål på 550 × 780 × 290 mm med vekt på 34,0 kg, samt at anbefalt sikring er 16 A.

Hvilken modell som passer, avhenger av hva du prioriterer. Har du et større varmebehov og legger mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet i fyringssesongen og mest varme ved −15 °C, skiller Toshiba Signatur 35 ND1 seg ut med SCOP på 5,1 og en effekt på 4,5 kW ved denne utetemperaturen, i tillegg til laveste innendørs lydnivå på 19 dB(A). Legger du derimot vekt på et mer kompakt innendørsformat og høyest mulig effektivitet under kjøling om sommeren, peker Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SEER på 8,4 og en innedel med bredde på 834 mm.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 35 ND1, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Toshiba Signatur 35 ND1Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW7,8 kW3,8 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW4,5 kW (gunstigst)2,1 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,4 (gunstigst)7,31,1
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm300 × 987 × 210 mm

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: garantert drift ned til og innebygd Wi-Fi.

Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 35 ND1
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Signatur 35 ND1
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.